
За първи път след пандемията от COVID-19 Китай ще позволи на чуждестранни алпинисти да достигнат до връх Еверест през Тибет, съобщава CNN.
Ейдриън Балинджър, който е изкачвал Еверест осем пъти, е един от водачите, които предпочитат тибетския път до върха на най-високия връх в света (от север), за разлика от по-известния южен непалски маршрут.
Всички пропуски за използване на китайския маршрут, който е известен в Китай като Джумулунгма, се разпространяват от Китайската тибетска алпинистка асоциация (CTMA).
Няма официално съобщение, публикувано от китайското правителство, което да уведомява обществеността, че ще бъдат раздавани пропуски, но, според Балинджър, най-добрият начин за алпинист, който не е китаец, да разбере, че тибетската страна на Еверест ще бъде отворена, е когато CTMA изпрати ценова листа за сезона.
Тези списъци включват разходите за якове, които носят екипировката нагоре и надолу по планината, местни водачи, преводачи и транспорт от столицата на Тибет Лхаса до базовия лагер на Еверест.
Чужденците, които получават туристически визи за Китай, трябва да получат допълнителна, отделна виза за Тибет, който е полуавтономен регион. На година се издават максимум 300 разрешителни за алпинисти, които не са китайци.
Прозорецът за изкачване на Еверест е сравнително малък – обикновено между края на април и средата на май. Екипът на Балинджър ще пристигне в Китай на 25 април след предварителна аклиматизация у дома, за да спести време.

По-популярният път до Еверест от Непал привлича много по-голям брой посетители, но това е свързано и с повече отпадъци и ерозия. Не винаги обаче непалският маршрут е бил предпочитан.
"Между 2000 и 2007 г. катеренето от китайската страна беше по-популярно от това през Непал. Причината да е по-популярна е, че е по-безопасна“, обяснява Балинджър.
През 2008 г. Китай беше домакин на летните олимпийски игри в Пекин. Преди да пристигне в столицата, олимпийският огън пътува до Еверест, въпреки факта, че вече имаше групи туристи, готови да се отправят към най-високия връх в света.
"Осем дни преди всички ние да пристигнем в планината през 2008 г., те я затвориха за целия сезон и много хора загубиха много пари. Поради това решение бизнесът се пренасочи към непалската страна", припомня водачът.
Сега, когато чуждестранните алпинисти вече могат да достигнат до Еверест и по северния път през Тибет за първи път от 2020 г. насам, тази тенденция може бавно да започне да се обръща, пише CNN.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 10 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg