
Шведите знаят доста за живота в изобилие от светлина. Както и за този при пълната липса на такава.
През декември столицата Стокхолм се радва на около шест часа дневна светлина, но в някои най-северни части на страната, разположени в Арктическия кръг, слънцето едва се подава над хоризонта в продължение на няколко седмици през зимата.
Тази мрачна реалност води до древна шведска културна традиция, която става все по-популярна всяка зима и се разпространява навсякъде по света, където съществуват шведски общности.
13 декември е Luciadagen, или „Денят на Лучия“, на който шведите празнуват надмощието на светлината над тъмнината. Първоначално той е съобразен с Юлианския календар, който отбелязва средата на зимата – или зимното слънцестоене, малко по-рано от днес (21 или 22 декември).
Празненствата започват сутринта, когато специално избран млад човек води процесия от момчета и момичета, облечени в бели дълги рокли с червени панделки и пеещи традиционни песни.
Лучия е момиче, но все по-често и момчета участват в процесиите, както прави в миналото и шведският футболист Златан Ибрахимович. Процесии се организират навсякъде – в училища, църкви, работни места, читалища.
Лучия носи „корона от светлина в косата си“ (истинска корона или все по-често електрически свещи под формата на венец), докато води шествието. Тя е придружена от друга група носещи венци и момчета с пръчки със звезди и хартиени шапки. Коледните „елфи“ с фенери също са част от спектакъла.
Музиката играе ключова роля в празненствата, като има много традиционни песни за Санта Лучия.

Легендата зад празненствата
Въпреки че всичко това може да звучи модерно, разпространението на светлина и радост по този начин е традиция, датираща от стотици години.
Тя „е ясна препратка към живота в селските общности от древността: тъмнина и светлина, студ и топлина“, казват за CNN от Visit Sweden, посочвайки, че традицията е зимният еквивалент на легендарните летни фестивали през юни.
Историята може да бъде проследена до четвърти век, когато легендата разказва, че мъченицата Лучия от Сиракуза донесла храна на християните, криещи се в римските катакомби, осветявайки пътя си с венец от свещи, поставен на главата й.
Фестивалът в неговата по-модерна форма е организиран за първи път в дом в Швеция през 1764 г., но обичаят наистина се утвърждава през 1900 г. Според местния фолклор, дългата нощ на 13 декември е опасна, тъй като в тъмнината й дебнат духове. Затова е важно да останеш буден.

Храненето помага на тази мисия, което е само една от причините пиршеството да се превърне в неразделна част от празненствата на Лучия.
След песните и шествието хората се събират на джинджифилови бисквити и сладки хлебчета с вкус на шафран (lussekatter), оформени като котки със стафидени очи, придружени от горещ шоколад, кафе или glögg - шведско греяно вино.
Тържествата (които обикновено продължават около 30 минути) се провеждат в цяла Швеция, но в Стокхолм най-добрите места за наблюдение на спектакъла са или в историческата катедрала Storkyrkan, или в почти 300-годишната дървена църква Seglora Kyrkan в музея на открито Скансен.
Там денят се отбелязва от 1893 г. насам, като тази година се навършват 130 години от първото проведено празненство. Лучия се отбелязва все по-често и от шведската диаспора извън страната в Лондон, Брайтън, Филаделфия, Ню Йорк, Минеаполис и Чикаго.
Празнуване на светлината в тъмните дни… Това определено е празник, от който всички имаме нужда в момента.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg