
Европейският съюз вече не произвежда електроенергия по начина, по който го правеше преди две десетилетия.
Производството на ядрена енергия се е свило до 23% от енергийния микс на ЕС миналата година спрямо 32% през 2000 г., докато производството на въглища е намаляло до 12% от 30% през същия период.
Въпреки че енергийният микс се различава значително между държавите-членки на ЕС, възобновяемата енергия непрекъснато нараства в почти всички от тях през последните две десетилетия, пише Euronews.
АЕЦ остават ключов енергоизточник
Въпреки че постепенно свива своя дял от 2000 г. насам, ядрената енергия остава жизнено важен фактор за производството на електроенергия в ЕС. Тя все още е ключов енергоизточник в България, както и във Франция, Белгия, Унгария и Словакия.
Германия затвори последните си три ядрени реактора през април 2023 г., отбелязвайки края на производството на ядрена енергия в страната. През 2000 г. атомните електроцентрали представляваха 30% от германския енергиен микс.
Доминацията на ВЕИ
През 2023 г. възобновяемите енергийни източници представляват най-големия дял от производството на електроенергия в ЕС с 35%, следвани от изкопаемите горива с 32% и ядрената енергия с 23%.
Делът на възобновяемите енергийни източници в производството на електроенергия в ЕС се е увеличил повече от два пъти от 2004 г. насам, отразявайки ангажимента на блока за постигане на климатична неутралност до 2050 г.
"Вятърът и слънчевата енергия наистина преживяват бум през последните няколко години. Според мен тази тенденция ще продължи“, коментира пред Euronews Килиан О’Донъхю, директор по политиката в Eurelectric - органът на ЕС за електроенергийната индустрия.

Възможен ли е отказът от изкопаеми горива?
Въпреки климатичните ангажименти на Европа, няколко страни, включително Италия, Германия и Обединеното кралство, продължават да разчитат в голяма степен на газовата енергия за производство на електроенергия.
По-рано тази година Германия обяви планове за изграждане на нови газови електроцентрали, готови за работа с водород, които трябва да помогнат за премахването на въглищата до 2030 г.
Това решение обаче предизвика критики от някои екологични организации, загрижени за последиците за околната среда. Планът беше окончателон изоставен поради липса на политическа подкрепа, след като коалиционното правителство се разпадна, оставяйки предложението негласувано в парламента.
„Някои страни се стремят към различна стратегия, особено Германия, но това е стратегия за водород, а не за газ“, казва О’Донъхю.
Има обаче и скептици, които не вярват, че изкопаемите горива ще могат да изчезнат напълно от енергийния микс в обозримо бъдеще.
Ръст на цените
Цените на електроенергията на едро в цяла Европа остават по-високи от нивата отпреди войната в Украйна, въпреки че са намалели значително от върховете си през 2022 г., когато конфликтът разтърси световните енергийни пазари.
През ноември тази година цените на тока достигнаха най-високите си стойности от няколко месеца насам, отразявайки продължаващата нестабилност на пазара.
Според Килиън О’Донъхю някои от текущите проблеми са резултат от липсата на инвестиции в мрежата, на гъвкавост и на място за съхранение в системата.
„Но ние виждаме добър напредък по отношение на цените. Мисля, че занапред, когато имаме повече възобновяеми енергийни източници в системата, ще видим някакви по-нататъшни намаления на цените и също така по-малко нестабилност в системата“, заключи той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- До 2035 г.: Глобалният ядрен капацитет нараства със 100 GW
- Д-р инж. Веселин Тодоров, Соларна Академия: За 5 г. фирмите, инсталиращи фотоволтаици у нас, от 150 са станали 1 200
- Kaufland България вече произвежда енергия, достатъчна за 400 домакинства
- Увеличават многократно стипендиите за ключови за ядрената енергетика специалности
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 3 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 4 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 4 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 5 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg