
На всеки десет минути по един човек у нас бива покосен от инсулт. Само през изминалата 2023 г. в България от инсулт са получили над 45 000 души или населението на един голям български град.
От тях над 5500 са починали още в болницата, а мнозина други една година след изписването им. За периода 2019-2023 г. 22 500 българи са получили тежка инвалидизация вследствие на преживян инсулт, а една четвърт от тях са с афазия – говорно нарушение.
Тези данни бяха изнесени на среща с журналисти, организирана от Асоциацията за инсулт и афазия, с подкрепата на Българското дружество по инсулт, съобщава Medical News.
Един от акцентите на събитието беше разпознаването на основните симптоми на инсулта. Това е от изключително голямо значение, защото оказването на навременна медицинска помощ след подобен инцидент би намалило значително риска от последваща инвалидизация или дори смърт.

Какво е инсулт и колко вида има?
Инсултът е неврологичен инцидент, който може да засегне определен участък, а понякога и целия мозък, водещ до прекъсване на кръвоснабдяването. Когато това се случи, засегната област спира да функционира нормално.
Има два вида инсулт в зависимост от причината, поради която кръвоснабдяването на мозъка е прекъснато – исхемичен и хеморагичен. При исхемичен инсулт мозъчните артерии са блокирани от кръвен съсирек или са стеснени поради мастни натрупвания. Това блокира притока на кръв към мозъка и причинява увреждане. Хеморагичният инсулт възниква, когато кръвоносните съдове в мозъка се спукат, което отново причинява загуба на кръвоснабдяването.
Д-р Георги Георгиев, зам.-председател на Асоциация за инсулт и афазия, обясни колко важно е да разпознаваме симптомите на инсулта:
„Инсултът не е заболяване, което може да подскаже за себе си дълго време и да се развива постепенно. Ние можем да го превантираме, но въпреки всичко става въпрос за извънредна ситуация, това е инцидент, който настъпва внезапно и затова е изключително важно да разпознаем симптомите му. В по-голямата част от случаите инсултът ни прави неспособни да помогнем сами на себе си и затова от критично важно значение е знанието в обществото за това как да разпознаем основните симптоми на инсулта и как да реагираме в такава ситуация“.
Как да разпознаем инсулт?
Най-бързият и ефективен начин за разпознаване на настъпващ инсулт е тестът FAST. Името му е абревиатура от английските думи за Лице (Face), Ръце (Arms), Говор (Speech) и Време (Time).
- (F) Пострадалият може ли да се усмихва? Лицето му увиснало ли е от едната страна?
- (A) Ръце: Пострадалият може ли да вдигне двете си ръце и да ги задържи?
- (S) Говорни проблеми: Пострадалият може ли да говори ясно и да разбира какво му се казва? Говорът му забавен ли е?
- (T) Време: Ако установите някой от тези три признака, трябва да се обадите на 112.

При наличие на подобни симптоми е нужно веднага да се потърси спешна помощ, подчерта д-р Георгиев. Той допълни, че инсултът може да се случи във всяка една възраст.
Добрата новина е, че чрез контрол и избягване на определени предотвратими рискови фактори, рискът от инсулт може да се намали значително. На първо място сред тях е редовно проследяване на артериалното налягане. „Това е най-честата причината за инсулт у нас, а същевременно може да бъде контролиранa изключително лесно чрез подходящата терапия, така че няма причина да не го правим“, отбеляза той.
Не по-малко важен и е контролът и доброто проследяване на диабет, сърдечно заболяване, редовно проследяване на холестерола при хората с подобни проблеми. Редовните физически упражнения, избягване на наднормено тегло чрез спазване на здравословна диета, намаляване консумацията на алкохол и избягване на пушенето са другите действия, които биха могли да предотвратят съдов инцидент.
С особено внимание трябва да се приема наличието на предсърдно мъждене, употребата на комбинирани противозачатъчни за дълъг период, както и преживени в миналото мининсулти. „За съжаление, България оглавява челната статистиката по отношение на последващи инсулти, което означава, че след като веднъж вече се е случил такъв инцидент, ние продължаваме да неглижираме начина си на живот“, заяви д-р Георгиев.
Участие в събитието взе и доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт и началник на клиниката по неврология в университетската болница „Света Анна“. Той посочи, че за съжаление, в рамките на една година поне половината от преживелите инсулт пациенти умират.
„Това е най-сериозният убиец на българите“, категоричен бе доц. Калпачки, посочвайки, че страната ни оглавява статистиките по заболеваемост и смъртност от диагноза инсулт. Неврологът се спря и на нуждата от разпознаване на водещите симптоми на инсулт, които покриват 95% от началото на инсулта.
„Инсултът е състояние, при което пациентът не разбира какво се случва с него или ако разбира, няма как да ни каже. Ако не се видиш в този момент в огледалото, няма да разбереш, че устата ти е изкривена, ако не говориш с някого, няма да усетиш объркания си говор, ако не държи нещо и то ценно, което да изпуснеш, няма как да разпознаеш, защото в първите минути ръката увисва рязко, тя става непохватна, не те „слуша“. Затова ролята на здравите хора около човек с инсулт е изключително важна. Основният коз в тези моменти е спешността“.
Специалистът се спря на съвременното лечение на мозъчен инсулт чрез интравенозната тромболиза, представляващо вливане на лекарство, което разтваря получения съсирек и възстановяване на кръвотока в мозъка. Все още обаче то не се прилага достатъчно в лечебните заведения у нас.
Според данните за страната ни, това лечение се прилага в едва около 3% от общия брой инсулти – за 2023 г. от общо 44 600 регистрирани инсулта у нас, при едва 1347 е приложена тромболиза. При едва 0.2% от пациентите пък е приложена тромбектомия (механичното изваждане на съсирека) при средно за Европа над 10% за двата съвременни подхода.
Същевременно, този начин на лечение дава като резултат 2 до 3 пъти по-малко инвалидизация. „Над 130 звена в България лекуват инсулт. За съжаление само около 50 правят съвременно лечение“, посочи той. Водеща в това отношение е УМБАЛ „Св. Анна“ в София с извършени 277 тромболизи през изминалата година у нас.
Medical News припомня, че наскоро МЗ обяви, че работи върху създаването на национална мрежа от високотехнологични мозъчно-съдови центрове за диагностика и лечение („stroke“ центрове) на територията на страната, които да осигурят интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на инсулти и други мозъчно-съдови заболявания, както и следдипломно обучение на специалисти в областта на ендоваскуларното лечение. Създаването на тази мрежа ще бъде подкрепено чрез механизмите за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Доц. Калпачки акцентира и на бързата реакция при симптоми на инсулт.
„Времето е много важно. Идете навреме, защото тези лечения не признават нито национален празник, нито събота и неделя. Пациентът не може да си легне вечерта с надеждата да му мине и да дойде на следващия ден“.
Лекaрят допълни и че първите часове на инсулта позволяват пациента да бъде закаран до болница от близки и с неспециализиран транспорт.
„Обществото ни е слабо информирано за характера на инсулта. Ограничени са познанията и за рисковите фактори, за симптомите на инсулта, както и за правилния алгоритъм на поведение при инсулт. Това познание е критично за справяне с проблема“, заяви и инж. Дорина Добрева, председател на УС на АИА, чиято майка е преживяла инсулт.
От Асоциацията по инсулт и афазия представиха и дигитален инструмент за информираност и превенция на инсулта, разпознаване на симптомите му и алгоритъм за правилно поведение, както и информация за подкрепа на пострадалите и техните близки. Използването на инфобот-а е безплатно, като той е достъпен и в платформата Вайбър.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
В кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 4 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 18 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 33 минКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg