
Думите упадък и разруха обикновено не ни носят положителни асоциации. Те обаче могат да бъдат и завладяващи, за което свидетелстват посетителите на гробището за кораби Purton край река Севърн в Глостършър.
86-те шлепа, кораби и товарни лодки умишлено са потопени край брега на реката, за да предотвратят ерозията и да защитят съседния канал.
Днес те формират „най-голямата група от морски артефакти на крайбрежието на континентална Великобритания“, според Friends of Purton, цитирани от Daily Mail.
Това морско гробище - известно още като Purton Hulks, може да бъде проучено, докато се разхождате по дълъг 3.2 км участък от пътя, който минава между канала и реката.
Според Visit Stroud, плавателните съдове са „умишлено изхвърлени на брега“ през 50-те години на миналия век. Има общо 86 кораба, но не всички са лесно разпознаваеми.
Построен през 1905 г. и изхвърлен на брега през 1964 г., сред тях е шлепът Harriett - представител на някога по-разпространен местен тип плавателни съдове, той позволява да се вникне в техниките за изграждане на лодки от края на 19-и век.
В Purton Hulks лежат шест примера за баржи Stroudwater, разработени специално за навигационния канал Stroudwater, според Visit Stroud. Смята се, че днес няма оцелели плавателни съдове от този тип, освен останките в гробището.
Мястото е безплатно за посещение.
Каналът Глостър и Шарпнес е „най-широкият и най-дълбокият в света“, когато е открит през 1827 г. Той е широк 26 м и с 5.4 метра дълбочина, според Canal and River Trust.
Проектиран е за превозване на суровини в Мидландс, както и за износ на готови стоки, съществено намалявайки разходите за това.
Осемдесет и две години по-късно - през 1909 г., в близост брегът ерозира и е сложено началото на умишленото изхвърляне на стари кораби, което продължава повече от 60 години.
Още пет гробища за кораби по света:
Залив Нуадибу, Мавритания
Това корабно гробище в пристанищния град Нуадибу в Мавритания, Северозападна Африка, е последен дом за около 300 кораба.
Собствениците им са се възползвали от корумпираното местно правителство, което приема подкупи, за да позволи плавателните съдове да остават в пристанището, спестявайки им разходите за демонтаж, според Atlas Obscura.
Някога това е „процъфтяващ“ център, наречен Порт Етиен от френските колонисти в началото на 1900 г., според marine insight. Когато страната обявява независимост през 1960 г., икономиката й е разбита, а пристанището се превръща в гробище за кораби преди края на века.

Големите езера, Северна Америка
Големите езера в Северна Америка са туристическа мека, предлагаща всякакъв вид водни спортове и живописни круизи.
Те обаче са и гигантско гробище – около 6000 останки от корабокрушения лежат в езерата Супериор, Хурон, Мичиган, Ери и Онтарио, заедно покривайки площ по-голяма от Обединеното кралство и Ирландия, взети заедно.
Над 30 000 моряци са загинали в тези колосални водни тела.
Соломонови острови
Огромните останки на MS World Discoverer са разположени само на метри от туристически плаж на архипелага Соломонови острови в Тихия океан. С дължина 87 метра, огромният изоставен кораб изглежда изненадващо несъответстващ на фона на суровата природна красота на гористия бряг.
Това не е единственото корабокрушение на архипелага – смята се, че има около 200 останки, разпръснати край бреговете му, което го прави рай както за гмуркачите, така и за любителите на историята.
Много от корабокрушенията са резултат от ожесточена битка между съюзническите и японските сили по време на Втората световна война.
Други забележителни потънали кораби включват японските Hirokawa Maru и Kinugawa Maru, които лежат във водите на запад от Хониара. Има и стотици потънали самолети от Втората световна война - включително японски изтребител Mitsubishi A6M Zero long ranger, America Grumman F6F 3-Hellcat и Boeing B-17 Flying Fortress.
Скелетън коуст, Намибия
Този участък от бреговата ивица отдавна е гробище за непредпазливи кораби и техните екипажи, посочват от Lonely Planet, добавяйки: „Ранните португалски мореплаватели са го наричали As Areias do Inferno (Пясъците на ада), тъй като съдбата на екипажа на кораб, изхвърлен на брега, е била решена.“
Гробището на корабите Мойнак, Узбекистан
Мойнак в миналото е оживено рибарско пристанище на брега на Аралско море - някога четвъртото по големина езеро в света. Сега е дом на корабно гробище, осеяно с трупове на траулери.
Арал е почти унищожено в резултат на плана на Съветския съюз да увеличи производството на памук чрез отклоняване на Сирдаря и Амударя - двете реки, които го захранват - за напояване на пустинята.
До 90-те години на миналия век, когато Съветският съюз се разпада, Аралско море се разделя на няколко по-малки водни тела.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg