
Горите у нас заемат близо 40% от територията на страната.
Това припомнят от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) по случай Седмицата на гората. През тази година се честват и 100 години от началото на висшето лесовъдско образование у нас.
Сериозно обезлесяване
След Освобождението на България горите заемат под 30% и са в лошо състояние. За сравнение, днес те са близо 40% от територията на страната.
Масовото обезлесяване на България започва по времена османското робство заради стопанската дейност на хората – употреба на пасища и сечи, а също така и многобройните битки между Русия и Турция от XIV до XIX век.
Точно в периода на Освобождението бележитият български лесовъд Константин Байкушев описва нашите гори като напълно развалени и опустошени, около населените места те са напълно изсечени, а планините - в лошо здравословно състояние.
По същото време Витоша е била напълно обезлесена. Малцина знаят, че южните склонове на Стара планина, например, са били оголени. Шипка и селищата около Казанлък страдат от природни бедствия.
Вследствие на човешката дейност почвата ерозира и води до сериозни наводнения. През 19 в. всяка година от порои загиват стотици хора и животни.

Масови залесявания
През 1905 г. стартира първото масово залесяване, организирано от френския лесовъд Феликс Вожели – по покана на българското правителство, той започва дейност по овладяване на пороите в района на град Казанлък.
Той прави и обща оценка на българските гори през 1911 г. - 90% от залесените площи са покрити с нискостъблени и подрязани дървета. За сведение, към 2020 г. нискостъблените гори заемат едва 12%.
През XX век лесовъдите се включват активно и дават старт на мащабни залесявания, изграждайки нещо като Зелен вал на българските гори. Начинанието им не е никак лесно – отначало хората не приемат еднозначно залесяванията.
Нещо повече, горски служители са обект на физическа саморазправа, а фиданките масово биват унищожавани. Но въпреки това лесовъдите успяват. Те устояват и по времето на плановата икономика, като спасяват отново горите от унищожение през – 50-60 те години на 20 в., когато ползването е превишавало прираста.
Лесовъдите в наше време търпят отново атаки, защото често са обвинявани, че секат погоголовно и горите са унищожени. Това обаче не отговаря на фактите – горските ресурси са в добро състояние, посочват от БКДМП.
Нещо повече - България е сред водещите в Европа страни по биоразнообразие, съхранени гори и горски територии. Ние сме първата страна в Европа, която е успяла да постави под защита 35% от националната си територия и под строга защита над 12% от горите.
Експертите обаче алармират, че сме поставени пред ново предизвикателство – горите ни трайно застаряват, a в следствие на климатичните промени, те стават много по-уязвими и трябва да се възобновяват. За съжаление, преобладаващото мнение е точно обратното – че горите не бива да се секат и трябва да се съхранят максимално.
Затова е нужно да оставим лесовъдите, които са учили как да се грижат за горите, да си свършат работа. Сечта не бива да се възприема като мръсна дума. Напротив, когато е извършена с научно обосновани цели, е полезна и важна за възстановяване на ресурсите, допълват още от камарата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Проф. д-р Васил Живков, БКДМП: Идва краят на мебелите еднодневки, които използвахме само по 2-3 години
- България за първи път с национален щанд на престижно изложение за мебели и дизайн в Милано
- България - първа в ЕС по предсрочно изпълнение на Стратегията за горите
- Милиони облачни дървета засаждат в Андите
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 3 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 4 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 4 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 4 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg