
В опит да предотврати разпространението на дезинформация, тази седмица Google пусна видим постоянен воден знак за снимки, който ще ги обозначава като компютърно генерирани.
Технологията, която носи името SynthID, вгражда водния знак директно в изображения, създадени от Imagen - един от основните генератори на снимки по зададен текст на Google.
Етикетът за генерирана от изкуствен интелект (AI) снимка остава, независимо от модификации, като филтри или промяна на цветове.
Инструментът SynthID може също така да сканира входящи изображения и да установява вероятността те да са дело на Imagen, като проверява за водния знак с три нива на сигурност.
“Технологията не е идеална, но нашите вътрешни тестове показват, че действа точно спрямо много често срещани манипулации на изображения,” казват от Google.
Бета версия на SynthID вече е налична за някои клиенти на платформата с генеративен изкуствен AI на Google за разработчици Vertex AI.
От компанията казват, че SynthID, създадена от подразделението на Google DeepMind в партньорство с Google Cloud, ще продължи да се развива и може да достигне и до други продукти на Google или такива на трети страни.
Докато Дийпфейк видеата и редактираните снимки стават все по-реалистични, технологични компании търсят надеждни начини да идентифицират и обозначават манипулирано съдържание.
В последните месеци генерирано от AI съдържание на папа Франциск в бяло зимно яке набра популярност в социалните мрежи, а снимки от ареста на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, дело на изкуствен интелект, се споделяха преди още да му бъдат повдигнати обвинения.
През юни заместник-председателят на ЕК Вера Джурова призова подписалите Кодекса за поведение във връзка с дезинформацията на ЕС, сред които са Google, Meta, Microsoft и TikTok, да “внедрят технология за разпознаване на подобно съдържание и да го обозначават, така че да е ясно за потребителите”.

С представянето на SynthID, Google се присъедиява към увеличаващия се брой стартъпи и големи технологични компании, които се опитват да намерят решения.
Подкрепената от Adobe Коалиция за произход и автентичност на съдържанието (C2PA) е лидер по отношение на използването на водни знаци, докато от Google до голяма степен предприемат собствен подход.
През май Google представи инструмент на име About this image, който предлага на потребителите възможността да видят кога изображения, открити на нейния сайт, са били индексирани за първоначално от Google, къде може да са се появили за първи път и къде на друго място могат да бъдат намерени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 1 часПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 1 часАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 1 часВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 2 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 2 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 2 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМачът, в който Александър-Арнолд не си спомня, че е играл
dsport.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg