Привлечените от BlackRock средства паднаха до най-ниското си ново от повече от година през второто тримесечие, след като голям клиент в Азия изтегли десетки милиарди долара от най-голямата компания за управление на активи в света.

Базираната в Ню Йорк фирма обяви, че е привлякла 68 млрд. долара в инвестиционните фондове, които управлява, през трите месеца до края на юни, което е с повече от една пета под прогнозата на Уолстрийт за 87 млрд. долара постъпления.

Това е най-малкото тримесечно увеличение от началото на 2024 г., а акциите на BlackRock поевтиняха с 5.9% във вторник след излизането на новината.

BlackRock отдава по-ниския от очаквания приток на средства на голям институционален клиент в Азия, който компанията е изтеглил 52 млрд. долара инвестиции в индексни фондове с по-ниски такси, предимно в продукти с фиксирана доходност.

Анализатори от Jefferies също така отдадоха „слабостта“ при тримесечните парични постъпления на BlackRock на обратно изкупуване на активни портфейли с множество активи и инвестиции в акции, които отчитат тегления съответно от 7.2 млрд. долара и 4.6 млрд. долара.

Въпреки това, по-ниските от очакваните притоци, като цяло, бяха смекчени от ръста на пазара и валутните колебания, които помогнаха на активите под управление на BlackRock да достигнат рекордните 12.5 долара.

Компанията отчита най-голям приток на капитали към своите ETF-и за облигации, които отчетоха малко под 44 милиарда долара постъпления през периода.

ETF-ите за крипто и дигитални активи на BlackRock също така отчетоха постъпления за 14 млрд. долара, на фона на поскъпването на биткойна и други криптовалути до рекордни нива.

Като цяло, приходите на BlackRock се повишават с 13% - до 5.4 млрд. долара, а нетната печалба нараства със 7% спрямо предходната година, когато възлизаше на 1.6 милиарда долара, като и двете стойности приблизително отговарят на очакванията.

BlackRock е в процес на огромна промяна на бизнеса си, като главният изпълнителен директор Лари Финк тласка компанията към индустрията на дяловите инвестиции, изправяйки се срещу гиганти, като Apollo Global Management, Blackstone и KKR.

Миналата година компанията сключи сделки за придобиване на стойност близо 30 милиарда долара като част от тази кампания, включително изкупувания на инфраструктурния инвеститор Global Infrastructure Partners, частната инвестиционна фирма за кредитиране HPS Investment Partners и доставчика на данни Preqin.

Главният финансов директор на BlackRock Мартин Смол изчислява, че придобиването на HPS, финализирано по-рано този месец, ще добави 450 млн. долара към приходите на BlackRock през третото тримесечие. Сливането с HPS донесе 165 млрд. долара към активите под управление на BlackRock.