Мегаязовир на река Нил е построила Етиопия, като се надява съоръжението да покрие недостига на електроенергия в страната.

Водният обект обаче се превърна в източник на напрежение със съседни държави в един беден на водни ресурси регион, като кофликтът е особено остър с Египет.

Eдиният приток на най-дългата река на Земята (6695 километра) - Бели Нил, извира от Южен Судан, а другият - Сини Нил, на който е построена гигантската водноелектрическа централа - от Етиопия. 

Язовирът "Възраждане" е вече завършен, ноще бъде официално открит през септември, обяви етиопският премиер Абий Ахмед, цитиран от Франс прес. Неговото изграждане започна през 2011 г., като днес е представян за най-голямата водноелектрическа централа в Африка.

Най-впечатляващата част на проекта за 4 млрд. долара е язовирната стена, която е висока 145 метра и се простира на 1.8 км.

След като съобщи на парламента, че язовирът е готов, премиерът Ахмед се обърна към съседните държави, разположени надолу по течението на река Нил: 

"Язовирът "Възраждане" представлява не заплаха, а обща възможност."

Електроенергията, която ще бъде произвеждана, ще допринесе за икономическия растеж не само на Етиопия, но и на целия регион, смята той.

Абий Ахмед, който е на власт от 2018 г., посочи още, че "язовирът в Асуан в Египет не e загубил нито един литър вода заради (мащабния проект)". Нашето развитие няма да бъде "в ущърб на нашите судански и египетски братя и сестри", добави той.

Страховете на Египет

Египет отхвърли твърдо "едностранните действия" на Етиопия.

Властите на страната определиха поведението на Адис Абеба като нарушение на международното право и по-конкретно - на правилата за справедливо и равноправно използване на международните водни пътища и на забраната да се причинява вреда на съседни държави.

Невъзможността да се постигне правно обвързващо споразумение вече над тридесет години показва липсата на политическа воля от страна на Етиопия, смятат в Египет, като страната се опасява, че язовирът ще има опустошителен ефект върху водоснабдяването и напояването надолу по течението, освен ако Етиопия не вземе предвид нуждите му.

Адис Абеба започна изграждането на язовира през 2011 година, предизвиквайки сериозно напрежение с Кайро и Хартум. Египет и Судан настояваха въвеждането на съоръжението в експлоатация да бъде предшествано от правно обвързващо споразумение, което да гарантира водната им сигурност. 

През октомври група държави по поречието на Нил, включително Етиопия, обявиха, цитирани от АП, че е влязъл в сила договор за справедливо разпределение на водните ресурси от басейна на река Нил - въпреки сериозната съпротива на Египет, както и на съседен Судан, съобщи АП.

Клауза в договора гласи, че държавите от басейна на Нил "използват водните ресурси на системата на (реката) на съответните си територии по справедлив и разумен начин" - доста обща и двусмислена формулировка.

Язовирът - ключов за развитието на Етиопия 

Етиопия обаче гледа на язовира като на ключов за развитието си проект.

В завършен вид най-голямата водноелектрическа централа в Африка се очаква да генерира с 13 турбини общо 5000 и повече мегавата електроенергия, осигурявайки ток за около 65 милиона души - половината от населението на страната в източната част на континента.

Етиопия нееднократно е посочвала, че поправя несправедливи решения от миналото, когато са сключвани споразумения без нейното участие.

Втората по брой на населението държава в Африка, която е и най-многолюдната страна в света без излаз на море, преживява бърз демографски ръст, който на свой ред води до нарастване на потребностите от електроенергия.

Около 60 милиона етиопци нямат ток вкъщи - най-вече заради липса на електропреносни мрежи, показват данни на Световната банка от януари тази година.

Намиращ се на 30 километра от границата със Судан, язовирът ще генерира 5000 мегавата - два пъти повече електроенергия от сегашния производствен капацитет на Етиопия, отбелязва АФП. Безспорно впечатляващо число, което показва защо проектът е толкова важен за Адис Абеба.

Също тази седмица, управителният съвет на Международният валутен фонд одобри трето преразглеждане на кредитната програма за Етиопия на обща стойност 3.4 милиарда долара, предаде Ройтерс.

В резултат Адис Абеба си осигури достъп до 262.3 милиона долара в момент, когато източноафриканската държава продължава да преговаря за преструктуриране на своя дълг.

Това развитие напомня сериозните препятствия, пред които е изправена Етиопия, и подчертава необходимостта от осигуряване на изобилна и евтина електроенергия за нейното развитие.

Напрежение в региона

Етиопският премиер призова "правителствата и народите на Египет, Судан и всички страни от басейна на Нил да се присъединят към нас" на церемонията по откриването, "за да отпразнуваме този исторически етап".

Египет, който си осигурява 97% от необходимата му вода - най-вече за земеделие, именно от тази река, обаче вижда в етиопския язовир "екзистенциална заплаха". Той се позовава на своето "историческо право" върху Нил.

Египет и Судан поискаха от Етиопия да спре да пълни язовира, докато не бъде сключено тристранно споразумение, което да уреди условията за функциониране на съоръжението. Няколко опита за посредничество от страна на различни държави обаче завършиха с неуспех през последните години, припомня Франс прес.

Експерти коментират, че в резултат около Египет се оформя антиетиопски блок. През октомври се състоя среща на върха с участието още на Сомалия и Еритрея, която е исторически враг на Етиопия, от която се отдели след война в края на миналия век.

На срещата беше сключено тристранно споразумение в областта на сигурността. Това беляза появата на нов съюз в Африканския рог - размирен регион в североизточната част на континента със стратегическо местоположение близо до Саудитска Арабия и Йемен, които се намират от другата страна на Червено море.

Договорът очевидно задълбочи изолацията на Етиопия и повишава рисковете от конфликт, предупредиха анализатори, цитирани от АФП. В крайна сметка, нещата се поуспокоиха с помирението между Етиопия и Сомалия в края на миналата година.

Като цяло, война в Африканския рог остава много малко вероятна. Най-вече защото тя не би била в интерес на никоя страна в региона.