
Европейският съюз постигна предварително споразумение за отлагане на знаковия си закон за борба с обезлесяването за края на следващата година, предоставяйки на глобалните вериги на доставки на стоки, от кафе до говеждо месо, повече време за приспособяване.
Постигнато от законодателите споразумение слага край на бурния период от няколко месеца за един от най-мащабните екологични планове на ЕС. Законът бе посрещнат с широка съпротива от страна на селскостопанските гиганти, като Бразилия и Индонезия, както и от страна на държави от ЕС, като Австрия и Финландия.
Насочено към ограничаване на изсичането на гори в страни, които изнасят продукция за ЕС, законодателството се превърна в символ на сблъсъка на екологичните амбиции на Европа с реалността. Бизнеси като компании за производство на шоколад, както и такива, които им доставят какао и други продукти, заявиха, че имат нужда от повече време и пари, за да се подготвят.
В началото на октомври Европейската комисия вече бе предприела стъпки за отлагане на влизането в сила на новите правила. Исканията от страна Европейския парламент за допълнителни промени усложниха допълнително плановете и доведоха до риска новата система да влезе в сила в края на тази година, ако не бъде постигнато споразумение.

След постигнатото споразумение със законодателите на блока за отказ от тези искания, сложната система за проследяване на стоките, които влизат в ЕС до техния произход, ще влезе в сила едва в края на следващата година. Останалата част от закона остава без промяна, в това число и ангажиментът от страна на ЕК да класифицира държавите съгласно риска от обезлесяване до 30 юни следващата година.
Страните-членки на ЕС и Европейският парламент ще трябва да подпишат официално сделката преди края на месеца като тази стъпка обикновено е считана за формалност.
Ходът на ЕК да успокои оказващите съпротива на закона като предложи 12-месечно отлагане бе приветстван от 27-те страни членки. Въпреки това десноцентристите в Европейския парламент намериха допълнителна подкрепа, за да поискат още отстъпки, като предоставяне на възможност за освобождаване от правилата на държави без обезлесяване.
В крайна сметка те трябваше да направят избор между това да приемат едногодишното отлагане на закона в настоящата му форма или влизането му в сила на 30 декември, както бе планирано. В резултат на това парламентът отстъпи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg