
Египет отвори отново за посетители една от най-старите синагоги в света и дом на най-значимата индивидуална колекция от еврейски ръкописи.
Синагогата Бен Езра беше тържествено открита от министър-председателя Мостафа Мадбули в четвъртък след десетилетие реставрационни работи, според Министерството на туризма и антиките на страната.
Построена през 12 век, синагогата е възстановена през 1889 г. и отново през 1982 г. Тя е кръстена на Авраам ибн Езра - автор на различни библейски коментари по време на златния век на испанския юдаизъм.
Храмът е посещаван от изтъкнати еврейски фигури през цялата си история, включително Мойсей Маймонид - един от най-влиятелните еврейски философи. Маймонид живее близо до синагогата и се моли там.
Някои смятат, че районът на изграждането й е мястото, на което библейският пророк Мойсей се е молил на Бог.
В синагогата е намерена и най-важната селекция от еврейски средновековни ръкописи в края на 19 век, според университетската библиотека в Кеймбридж, където сега се съхраняват документите, известни като Кайро Гениза.

Сградата има архитектура в стил базилика, тъй като някога е била църква, според министерството, цитирано от CNN.
При последната й реставрация, завършена от Drop of Milk Association - организация, която се стреми да запази еврейското наследство на Египет, е извършена обработка за защита на таваните, настилките и осигуряване на изолация.
Египетските власти работят за възстановяването на няколко сгради и по консервационни проекти през последните няколко години, казва Луиз Бертини, изпълнителен директор на Американския изследователски център в Египет (ARCE).
Организацията предоставя на Drops of Milk безвъзмездна помощ през 2017 г., за да финансира възстановяване на останалите синагоги в Египет, включително Бен Езра.
Еврейското население на Египет надхвърля 80 000 души през 1948 г., но днес в страната са останали само около дузина евреи.
Усилията за възстановяване на синагогите са до голяма степен с цел подобряване на туризма, според Бертини.

Египет обаче е подложен на силна критика за разрушаването на големи части от стария Кайро, за да се отвори място за нови проекти за развитие на столицата. Историческите гробници в най-старите й части, наречени Града на мъртвите, се разрушават, за да има място за пътища.
Египетските медии съобщиха през юни, че президентът Абел Фатах ал Сиси е поискал преместване на гробовете на ново място - в Гробището на безсмъртните.
Този ход е посрещнат с възмущение от историци и активисти в социалните медии, които го смятат за унищожаване на наследството на Египет и обект от списъка със световно наследство на ЮНЕСКО. Гробовете обаче вече са преместени, за да направят място за мостове и магистрали.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 11 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg