
През последните години 3D принтирането се използва за изграждане на всичко - от резервни части за автомобили до жилища и мостове. В Дубай обаче се подготвя строителството на първата в света 3D принтирана джамия, съобщава CNN.
Структурата ще побила 600 богомолци и ще покрива 2000 квадратни метра на два етажа, казва Али Мохамад Алхалян Алсувайди, инженерен ръководител на отдела за ислямски въпроси и благотворителни дейности на правителството на Дубай.
Джамията ще бъде направена от бетонна смес, като строителството е планирано да започне до края на годината и се очаква да приключи през първото тримесечие на 2025 г.
„Избрахме да "отпечатаме" 3D джамията, защото това е иновативна технология, която потенциално може да спести време и ресурси, в сравнение с традиционните строителни методи“, казва Алхалян Алсувайди. Засега не е известно името на компанията, която ще отговаря за строителството.
Създаването на сгради с помощта на 3D печат изисква големи машини, които са програмирани с информацията за дизайна. Те "изстискват" строителния материал от дюза, изграждайки структурата на слоеве.
По-голямата част от 3D отпечатаните конструкции са направени от бетон, но е възможно това да стане и с други материали, например глина.
Дубай има амбицията да се превърне в световната столица на 3D принтирането и през 2018 г. стартира специална стратегия, която планира 25% от новото строителство на емирството да бъде 3D отпечатано до 2030 г.
До 2019 г. страната държеше световния рекорд за най-голямата 3D отпечатана структура – сградата на община Дубай, висока 9.5 метра с площ от 640 квадратни метра. В Дубай се намира и първият в света "изпринтен" офис и 3D отпечатана лаборатория за изследване на дронове.

"Изпринтени" сгради се появяват по целия свят – от жилища за бежанци до цели комплекси от сгради, като военния тренировъчен център Camp Swift в Тексас с площ от 353 квадратни метра, а също и цели квартали, като проекта New Story в Табаско, Мексико, който ще осигури домове за семейства, живеещи в бедност.
„През следващите десетилетия трябва да се извърши голям обем строителни работи при липсата на достатъчно квалифицирани строителни работници, в условията на енергиен преход и необходимостта индустрията да стане по-устойчива“, смята Тео Салет.
Той е декан на катедрата по строителство в Техническия университет в Айндховен, Холандия, както и привърженик на модернизирането на строителната индустрия чрез технологии, като 3D печатането.
„Дигиталното проектиране и строителство ще спестят време, ще намалят строителните и ремонтните разходи, ще решат проблема с липсата на строителни работници и ще ни позволят да преосмислим дизайна по отношение на устойчивостта“, казва още Салет.
Той вярва, че проект, като предложената джамия в Дубай, е следващата фаза в 3D принтирания архитектурен дизайн, но очаква, че проектът ще се сблъска с предизвикателства.
„Реализирането на голям и привличащ вниманието проект като този е доста трудна задача. Тя е мащабна, но непозната. Без никакво съмнение 3D отпечатването ще работи, обаче изобразените чертежи дават обещания, които трябва да бъдат изпълнени на практика.
Проект с такъв мащаб и амбиция, според мен, е начинание, от което трябва да се учим, но са възможни и грешки", смята Салет.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 5 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg