
Цветни картини от ежедневния живот в древен Египет откриха в гробница на над 4300 г.
Известна като мастаба, гробницата е открита в пирамидния некропол на Дахшур, на около 40 км южно от Кайро, по време на неотдавнашна египетско-германска археологическа мисия.
Дахшур е най-южният от големите пирамидни некрополи на Старото египетско царство в околностите на древната столица Мемфис. Основните атракции там са двете големи пирамиди на цар Снеферу: Извитата и Червената пирамида.
Направена от неизпечени тухли от кал, правоъгълната мастаба е с размери около 8 на 12 метра и разполага със седем гробни шахти, както и с друга шахта за керамични купи и други предмети, използвани в погребални ритуали.

Според надписи върху масивна варовикова фалшива врата, гробницата е принадлежала на човек на име Сенеб-небеф, служил в администрацията на дворцовия квартал, както и на съпругата му Идут.
Формата на мастабата, заедно с надписите, изображенията и керамиката, намерени вътре, предполагат, че датира от края на Петата или началото на Шестата династия - приблизително 2300 г. пр.н.е.
Щефан Зайдлмайер, бивш директор на Германския археологически институт в Берлин, ръководи експедицията.
Той казва за CNN: „Коридорът и камерата бяха украсени с фини рисунки върху кална мазилка - рядкост в некропола на Дашур. Въпреки обширните разрушения, запазените изображения са много.
Те показват собственика на гробницата и съпругата му, сцени от ежедневния живот - магарета на хармана, кораби по Нил, пазар - и слуги, които носят дарове за погребението.“
Според египетското министерство на туризма и антиките, надписите разкриват, че собственикът на гробницата „е заемал няколко длъжности в кралския дворец“, докато съпругата му е била жрица.
Германският археологически институт извършва разкопки в Дахшур от 1976 г. Първоначалните им етапи са фокусирани върху пирамидите на крал Снеферу от Старото царство (2686 до 2181 г. пр.н.е.) и крал Аменемхат III от Средното царство (2040 – 1780 пр.н.е.)
По-новите разкопки обаче са съсредоточени върху гробниците на велики държавници, свещеници и администратори от същите епохи.
Зайдлмайер и неговият екип ще продължат да разкопават мястото „в опит да разкрият още тайни на тази област“, се казва в изявлението на египетското министерство на туризма и антиките.
През следващия период ще бъдат извършени дейности по почистване и документиране на гробницата и нейните надписи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Психолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 3 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 16 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 34 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 48 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg