
Д-р Хорхе Санчес е един от хората, които са преживели възхода на гръцките иновации стъпка по стъпка. Личният му път върви успоредно с напредъка на страната в научноизследователската и технологичната сфера – той е създал инкубатори за таланти в науката, подкрепял е и продължава да подкрепя превръщането на революционни идеи в продукти, способни да завладеят световните пазари. Винаги ентусиазиран, оптимистичен и решителен, той притежава онзи вътрешен заряд, характерен за хората, които умеят да вдъхновяват, организират и водят.

Той е съосновател на Corallia, базиран в Изследователския център "Атина", и директор на ESA BIC GREECE – гръцкия инкубатор на Европейската космическа агенция (ESA), който цели да подсили гръцката космическа екосистема чрез подкрепа на стартиращи компании в тази област.
Вече има над 100 участници – компании, които произвеждат космически технологии, университети и изследователски центрове, които участват в международни програми, стартъпи, които изпращат иновативни и нискобюджетни технологии в космоса, както и студентски групи, вдъхновяващи новото поколение“, казва той пред Kathimerini. Ако в нещо вярва твърдо, то е в „несравнимите ползи от свързването на гръцкия гений с производството на инструменти за напредък – продукти и услуги, създадени в Гърция.
Той прилага това на практика чрез инкубатора ESA BIC GREECE, в който са приети 25 стартъпа.
Те създават иновативни технологии за сателити и космически кораби – телекомуникации, роботика, електронни системи и материали, храна за астронавти, нови системи за задвижване. Но също така и приложения, които използват космически технологии за земни цели – наблюдение на природни бедствия, проследяване на маршрути, автоматично планиране на безопасни корабоплавателни пътища, прецизно земеделие и др.
Инкубаторът и цялата гръцка космическа екосистема са крайъгълни камъни в усилието на страната да заеме отличима позиция в космическия сектор. Какво включва това усилие?
Седем мисии с наносателити, разработени от гръцки компании и университети, под координацията на ESA и Министерството на цифровото управление. Те ще тестват изключително напреднали телекомуникационни и технологии за наблюдение на Земята. Също така – строителство, изстрелване и експлоатация на 13 малки сателита за национални и европейски нужди – от наблюдение на пожари и наводнения, измерване на водните нива в язовири или откриване на деформации по мостове, до идентифициране на мобилни популации и защита на страната.
Гърция участва в GOVSATCOM – програма на ЕС за защитени сателитни комуникации, в EuroQCI – европейската инициатива за развитие на квантова комуникационна инфраструктура, както и в Digital Constellation – проект за създаване на европейски флот от малки сателити с координирана работа.
Преди 10 години нищо от това не съществуваше. Скоро страната ще има достъп до 20 сателита с множество ползи за всички. Стъпка по стъпка успяхме да се координираме. Когато сме единни, правим чудеса.

От Колумбия до Гърция
Той знае това от опит. Живее в Гърция от 9-годишна възраст.
Майка ми е гъркиня. Тръгнала от Древна Олимпия на 18 години, през трудните 60-те, с кораб към Колумбия, за да търси по-добър живот. Там среща баща ми. Живеехме нормален живот в Богота, но всичко се промени, когато наркобаронът Пабло Ескобар разкъса социалната тъкан на страната – бяхме в опасност. Напуснахме за една нощ. Първото сигурно място беше Гърция. Не знаех и дума гръцки. С брат ми, който е с година по-голям, научихме да броим до 10 в самолета, а после – във влака от Люксембург до Атина.
В училище „децата първоначално ни гледаха като извънземни, мислеха, че в Колумбия живеем по дърветата“. Приемът в Националния технически университет в Атина (NTUA) в специалността „Електроинженерство“ става „с много усилия. Но чрез тези трудности се научих да преодолявам всяка пречка.“ През 1992 г., като студент в последна година, се запознава с интернет – „в лабораторията на професор Манолис Протонотариос, който беше мой ментор“.
Професорът му възлага да представи нов телекомуникационен стандарт в Лондон пред европейските организации. „Казах "да", без да знам риска. Беше дълбоко гмуркане, но се получи отлично. Вместо да замине за САЩ, остава да направи докторантура в лабораторията на Протонотариос. Изследванията водят до международно признание и постдокторантура в Bell Labs, където учени са спечелили девет Нобелови награди.

Завръщането
Разделянето на американския телеком гигант AT&T на три компании в края на 90-те води Санчес обратно в Европа и Гърция, където създава "dream team" от инженери в NTUA и първата академична фирма.
Тогава в университетите не се говореше спокойно за предприемачество.
За четири години се премества в Нидерландия за нуждите на компанията, но продължава да служи на мисията ѝ, а екипът създава множество спин-офи, в които инвестират големи фирми.
Проф. Василис Магларис – „още един човек, който определи пътя ми“ – му възлага да свърже университетите и изследователските центрове на Балканите с високоскоростни мрежи. Проектът е огромен успех, събирайки общности от враждуващи народи. „Свързването на мрежи означава и свързване на хора“, казва Санчес.
През 2003 г. е създаден IRIS – Integrated Research for the Information Society, днес Изследователски център Атина, с проф. Василис Макиос. Със Санчес, Никос Вогиатзис и други, те основават Corallia – един от основните стълбове на иновациите в страната. През 2006 г. създават първата екосистема в микроелектрониката с 10 фирми, която до 2012 г. става клъстер от 100, включително такива, в които инвестират мултинационални компании.
През 2013 г. Corallia има 10 000 кв.м. инкубатори по стандартите на Силициевата долина.
Пътят ни не беше лесен. Отне 10 години, за да убедим правителствата да създадат инкубатор за космоса. С хакатони и събития насърчавахме младите да стартират компании. Подкрепили сме над 500 иновативни бизнеса и над 300 стартъпа.
Днес обучават 30–40 души месечно чрез програмата STARTAB за предприемачество с King’s Trust International, създаден от крал Чарлз III.
Следващата ни цел е Corallia Ventures – фонд за инвестиции в стартъпи и трансфер на технологии, така че иновациите да възникват от нуждите на пазара. Скоро ще обявим първите си инвестиции в невероятни иновации от университетите и изследователските центрове.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Конфликтът между Индия и Пакистан: Предисторията
07.05.2025Правилата на ЕС за устойчиви мебели влизат в сила през 2028 г.
07.05.2025Защо не бива да кръстосвате краката си по време на полет?
07.05.2025Google изненадва с появата на новия Android: Предстои най-големият редизайн досега
07.05.20257 май 1895 г.: Денят, в който се ражда радиото
07.05.2025Голямата тайна на Ватикана: Какво ядат бъдещите папи и защо дори равиолите са риск по време на конклав?
07.05.2025Прочети още
Риана открадна шоуто на Met Gala – очаква трето дете от A$AP Rocky
darik.bgФон дер Лайен: Лошо споразумение за Украйна само ще амбицира Путин да се върне за още
darik.bgСлед драматично гласуване в Бундестага: Фридрих Мерц е новият канцлер на Германия
darik.bgПСЖ отново постави батареята на Арсенал на колене и е на финал в Шампионска лига
dsport.bgЛокомотив София спря добрата серия на Ботев Враца и се отдалечи от опасната зона
dsport.bgТри бременности, три шоу спектакъла: Как Риана обявява, че ще става майка
9meseca.bg