
За четвъртото тримесечие на 2024 г. банките отчитат 421 броя кредита с параметри, надхвърлящи въведените изисквания за кредитните стандарти, което представлява 4.2% от общо 10140 новоотпуснати кредита.
Общият им размер възлиза на 118 млн. лв., или 5.4% от брутната стойност (2.19 млрд. лв.) на новоотпуснатите кредити, обезпечени с жилищни имоти за третото тримесечие на 2024 г.
Преобладаващата част от кредитите с параметри, надхвърлящи изискванията, попадат в диапазона – за показателя DSTI-O между 50% и 60%, за LTV-O под 85% и матуритет до 30 години.
В края на 2024 г. брутният размер на портфейла от кредити на домакинствата, обезпечени с недвижими имоти, достигна до 27.6 млрд. лв., което представлява 22.9% от общо кредити и аванси и 14.3% от общо активи на банковата система.
Кредитното качество на този портфейл продължава да се подобрява.
През последните три години обемът необслужвани кредити, обезпечени с имоти, намалява от 428 млн. лв. в края на 2022 г., на 332 млн. лв. в края на 2023 г. и на 285 млн. лв. в края на 2024 г., а делът на необслужваните кредити в този портфейл се понижава съответно от 2.33%, на 1.51% и на 1.03% в края на 2024 г.
Какви са новите изисквания?
Изискванията обхващат съотношение между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане (LTV-O) в размер не по-високо от 85%, съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане (DSTI-O) в размер не по-висок от 50% и максимален срок по договора за кредит (матуритет) не по-дълъг от 30 години.
Допустимо е одобряване или предоговаряне на кредити с параметри, които се отклоняват от въведените изисквания през текущо тримесечие в рамките на до 5% от общата брутна стойност на новоотпуснатите или предоговорените кредити през предходното тримесечие.
Защо се прави?
С въведените изисквания се цели превантивно подсигуряване на устойчивостта на банковата система в контекста на повишаващите се тенденции в проявлението на цикличните рискове в средносрочен план.
Изискванията подкрепят поддържането на стабилността на банковата система, като допълват приложените до момента от БНБ капиталови буфери, определени с едни от най-високите нива в Европа.
Те нямат възпиращ кредитната дейност характер, а следват надзорния подход на БНБ за висока консервативност и общата практика на макропруденциални мерки, приложена в страните от ЕС.
Какво показват данните?
В банковата система през четвъртото тримесечие на 2024 г. обемът на новоотпуснатите кредити, обезпечени с жилищен недвижим имот (ЖНИ), се понижава до 2.16 млрд. лв. спрямо 2.19 млрд. лв. за предходния тримесечен период.
Промяната контрастира с наблюдаваната през последните три години тенденция за формиране на най-големи кредитни обеми през последното тримесечие на годината.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 35 минФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 55 минЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 1 часВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 1 часТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 1 часЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 3 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgЛевски отнесе солидна глоба след мача с Лудогорец, шампионите също не бяха пожалени
dsport.bgТрент обяви: Напускам Ливърпул!
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg