
Нетните финансови активи на глава от населението в България възлизат на 16 410 евро през 2023 г., с което страната ни се нарежда на 35-о място сред най-богатите държави в света.
Това сочи публикуваният през тази седмица Доклад за глобалното благосъстояние на Allianz, който разглежда състоянието на активите и задълженията на домакинствата в близо 60 държави.
Финансовите активи на българските домакинства нарастват с 5.8% през 2023 г. - след общия ръст от над 40% през двете предходни години.
Този по-нормален растеж се дължи главно на ценните книжа, които отчитат ръст от едва 1.5%, което е най-слабото увеличение от 12 години. Другите два класа активи показват стабилен ръст от 11.2% - банкови депозити, и 17.5% - застраховки/пенсионни спестявания, като последните играят второстепенна роля в портфейла на българските домакинства с дял от 10%.
Това развитие намира израз в поведението на българските спестители. Свежите спестявания в ценни книжа драстично намаляха – от 5.4 млрд. евро до 0.7 млрд. евро, така в този клас активи бяха закупени само облигации.
Спестяващите удвоиха свежите си средства за банкови депозити (до 4.4 млрд. евро) и „преоткриха“ застраховките/пенсионните спестявания: след като изтеглиха пари през 2022 г., те инвестираха 2.1 млрд. евро през 2023 г. Но като цяло, в съответствие със световната тенденция, новите спестявания намаляват с 21% - до 7.2 млрд. евро.
В реално измерение картината не е толкова розова: коригирани спрямо инфлацията, през 2023 г. финансовите активи са намалели с 2.6%. В сравнение с нивото преди пандемията (2019 г.) обаче, в края на 2023 г. покупателната способност на финансовите активи е с 24.4% по-висока.
Активите на недвижимите имоти продължиха да нарастват рязко с 9.9%, като не се поддадоха на обрата при лихвените проценти.
Ръстът на пасивите се ускори до 13.6%, което е най-бързото увеличение от времето преди глобалната финансова криза. Съответно съотношението на дълга се увеличи до 28% – което все още е доста под съотношението тогава. Нетните финансови активи пък напреднаха със скромните 4.1%.
Въпреки че отстъпва с две позиции в класацията на най-богатите страни, в дългосрочен план страната ни е един от големите победители в тазгодишния доклад, като се придвижва със седем места напред за последните 20 години.
Сходен напредък отчитат Естония (+6 до 26-о място) и Литва (+8 до 29-о място), докато Словакия (-5 до 36-о място) и Полша (-3 до 37-о място) са губещи.

Картината по света
2023 г. беше белязана от рязко затягане на паричната политика. Но икономиките се оказаха устойчиви и пазарите дори процъфтяха, посочват в доклада си ескпертите на Allianz.
На този фон, глобалните финансови активи на частните домакинства отбелязват силен ръст от 7.6%, с който загубите от предходната година (– 3.5%) са повече от компенсирани. В края на 2023 г. общите финансови активи възлизат на 239 трилиона евро.
Растежът при трите основни класа активи е доста неравномерен. Ценните книжа (11%) и застраховките/пенсионните спестявания (6.2%) се възползваха от бума на фондовия пазар и по-високите лихвени проценти и нараснаха значително по-бързо от средното за последните десет години.
За разлика от тях, ръстът на банковите депозити спадна до 4.6% след свързаните с пандемията години на бум, отбелязвайки едно от най-ниските увеличения за последните 20 години, се посочва в доклада.
Възстановяването през 2023 г. беше широкообхватно. Само две страни – Нова Зеландия и Тайланд, не регистрираха ръст. Освен това растежът е сравним във всички региони, не на последно място в Азия и Северна Америка, като и двата континента имат ръст над 8% – а САЩ (8.6%) расте дори по-силно от Китай (8.2%).
Лидер в класацията е САЩ с нетни финансови активи на глава от населението от 260 320 евро, следвана от Швейцария (255 440 евро), Дания (172 200 евро), Сингапур (171 930 евро) и Тайван (148 750 евро).
Топ 10 на подреждането се допълва от Нова Зеландия (127 430 евро), Швеция (125 660 евро), Канада (123 130 евро), Нидерландия (117 280 евро) и Белгия (104 040 евро).
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 9 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 10 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 10 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg