
Аржентина е изправена пред толкова остър недостиг на щатски долари, че търговските банки в страната вече имат право да откриват депозитни сметки в китайски юани.
Централната банка на Аржентина обяви, че позволява юанът да се използва като валута в спестовни и разплащателни сметки.
Този ход допълва изявлението на регулаторния орган по ценни книжа в страната, който съобщи, че Аржентина може да емитира ценни книжа в китайската валута.
Страната, в която вече могат да се откриват банкови сметки в долари, увеличава използването на юани на фона на драстичния недостиг на щатска валута.
През април страната Аржентина да плаща за внос от Китай в юани. След това тя осъществи част от плащане на стойност 2.7 млрд. долара към Международния валутен фонд (МВФ) в юани, информира Buenos Aires Times reported, позовавайки се на източници от министерството на икономиката.
Страната се обърна към юана като алтернативна валута, тъй като резервите в долари на централната ѝ банка са на най-ниското си ниво от 2016 г., отчасти и вследствие на продължаващата суша, която засегна износа на селскостопанска продукция, информира от Bloomberg.
Вследствие на сушата, Аржентина е продала по-малко реколта, която се търгува в долари. Това, от своя страна, е довело до недостиг на „зелените пари“ и означава, че за страната е по-трудно да търгува в международен план, защото суровините обикновено са деноминирани в долари.

Освен това, стойността на аржентинското песо се срина спрямо долара, падайки с 30% от началото на годината, което прави закупуването на долари много по-скъпо. Песото губи близо 80% от стойността си спрямо долара от началото на 2020 г.
Всички тези събития откриват възможности пред юана, който Пекин се опитва да налага в международен план.
Китай се опитва да увеличи глобалното обращение на юани, използвайки валутата в почти всички свои плащания на руския петрол, който е закупила през последната година, информира Reuters през май.
В Аржентина стойността на трансакциите с юани на валутния пазар в страната достига 285 млн. долара само през първите 10 дни на юни. Това е два пъти повече, в сравнение с целия май, след като над 500 компании са се възползвали от възможността за плащане за внос с китайската валута.

Въпреки скока в използването на юани, ключов аржентински политик отказва да отпише долара. Хавиер Милей, водещ президентски кандидат, предложи замяната на песото с долара като местна валута в Аржентина с цел ограничаване на инфлацията.
"Песото се топи като лед в пустинята Сахара," казва Милей, цитиран от Bloomberg.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg