
Възстановяването на активността на IPO пазара в Европа изпитва известни трудности, ако се съди по борсовия дебют на германската парфюмерийна и козметична компания Douglas. Но в една друга европейска страна представянето на акциите е далеч по-впечатляващо, пише Financial Times.
Фондът за спасяване на гръцките банки миналия месец продаде 27% от Piraeus Bank за 1.35 милиарда евро. Той получи достатъчно търсене, за да покрие вторичната продажба и оцени сделката с лека премия спрямо цената на акциите, преди да бъде обявена.
Piraeus Bank е третият по големина кредитор в Гърция, както и третата от най-големите четири гръцки банки, която е напълно приватизирана след повишаването на статута на гръцката икономика до инвестиционен клас от водещите рейтингови агенции.
Преди това, през февруари, беше осъществено първоначалното публично предлагане на летището в Атина, а в края на миналата година правителството продаде дялове в National Bank, Eurobank и Alpha Bank.

Любимец на инвеститорите
Гърция в момента е "любимец" на инвеститорите и това вероятно е изненадващо за хората, които си спомнят дълговата криза в страната отпреди малко повече от десетилетие.
Атина обаче отбеляза забележително възстановяване след финансовата криза, конкурентоспособността на икономиката се подобрява, а брутният вътрешен продукт расте стабилно.
Банките в страната бяха подкрепени с около 50 милиарда евро по време на дълговата криза, която приключи през 2018 г.
Основният гръцки борсов индекс ASE се повиши с почти 40% през последната година, надминавайки темповете на растеж на американския S&P 500.
В същото време, 10-годишните гръцки държавни ценни книжа носят доходност от 3.2% - доста под тази на Италия (3.6%) и Обединеното кралство (4%).
Това възстановяване е от полза най-вече за гръцките банки. Секторът е намалил разходната си база до доста под средното за Европа.
Необслужваните заеми са паднали до 5% което е спад от пика от около 40% в разгара на кризата. Възвръщаемостта на собствения капитал пък е двуцифрена с тенденция, приближаваща се към средните нива за Европа.

Стабилни банкови печалби
Банковите акции в южната ни съседка се оценяват на около 6 пъти спрямо прогнозните печалби и се търгуват с 15% под средното за Европа, което обяснява и защо са толкова атрактивни за инвеститорите в момента.
Гръцките банки, които отпускат основно заеми с плаваща лихва и имат стабилна депозитна база, се възползваха от нарастващите лихвени проценти. Те са по-малко чувствителни към потенциалния предстоящ икономически спад.
Очаква се нетният лихвен доход да остане непроменен тази година и може да се каже, че гръцките банки, които оперират на консолидиран пазар с четири основни оператора, заслужават структурна премия спрямо аналозите си от останалите европейски страни.
Това, разбира се, предполага, че гръцката икономика ще продължава да се справя добре. Страната остава силно задлъжняла и разчитаща на приходите от туризъм, който процъфтява след пандемията от COVID-19.
Но средствата от Европейския съюз на стойност 17% от БВП, предназначени за реконструкцията и възстановяването ѝ, както и високия политически рейтинг на правителството, дават възможност на страната да произведе стабилен поток от добри новини и през следващата година, пише още изданието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg