
Губернаторът на американския щат Флорида Рон ДеСантис подписа тази седмица законопроект, който забранява на деца на възраст под 14 години да използват социалните мрежи и изисква 14- и 15-годишните да получават съгласие от родителите си за това.
Поддръжниците на хода смятат, че той ще защити децата от онлайн рисковете за психическото им здраве.
Мярката изисква социалните мрежи да закрият профилите на потребителите на възраст под 14 години и на тези на възраст под 16 г., които нямат родителско съгласие за това.
Законът изисква компаниите да използват система за удостоверяване от трети страни за установяването на непълнолетните потребители.
Предвожданият от републиканците законодателен орган на щата прие проектозакон, който щеше да забрани изцяло достъпа до социалните мрежи на деца под 16 г. ДеСантис, който също е републиканец, наложи вето на законопроекта по-рано през месеца с мотива, че ограничава правата на родителите.

Изменената версия позволява родителите да предоставят съгласие на по-големите деца да ползват платформите на социалните медии. Той ще се превърне в закон на 1 януари 2025 г.
"Социалните мрежи вредят на децата по най-различни начини," казва в свое изявление ДеСантис. Той твърди, че законодателството "предоставя на родителите по-големи възможности да защитят децата си."
Поддръжници на решението казват, че законодателството ще ограничи вредното въздействие на социалните мрежи върху благосъстоянието на децата, които използват тези платформи прекомерно и вследствие на това може да изпитат тревожност, депресия и да развият и други психични заболявания.
Критици обаче твърдят, че законопроектът нарушава Първата поправка на Конституцията на САЩ за защита на свободата на словото и че родителите, а не правителството, би трябвало да вземат решения за онлайн присъствието на техните деца, независимо от тяхната възраст.
Meta - компанията-майка на Instagram и Facebook, се противопостави на законодателството, завявайки, че то ще ограничи родителската преценка и ще засили опасенията относно поверителността на данните заради личната информация, която потребителите ще трябва да предоставят за удостоверяване на възрастта им.
От Meta са казвали, че подкрепят федералното законодателство за онлайн магазини за приложения, според което се изисква родителско одобрение за изтегляния от страна на деца.
В проектозакона не се посочват конкретни медийни платформи, но се казва, че негова цел са сайтовете на социални медии, които насърчават "безкрайното скролване," показват различни реакции, като харесвания, предлагат автоматично възпроизвеждане на видеа и предоставят известия за стрийминг на живо.
Той няма да обхваща уебсайтовете и приложенията, чиято основна функция са електронната поща и размяната на текстови съобщения между конкретен подател и получател.
Законодателните промени изискват социалните мрежи да изтрият за постоянно личната информация, събрана от закрити профили, като ще позволяват на родители да завеждат граждански дела срещу онези, които не са го направили.
През март 2023 г. Юта се превърна в първия американски щат, приел законодателни промени, регулиращи достъпа на деца до социални медии, след което последваха Арканзас, Луизиана, Охайо и Тексас, сочи законодателен анализ, изготвен за законопроекта на Флорида.
В анализа се казва, че редица други щати обмислят подобни разпоредби.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 2 минПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 10 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 23 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 41 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 55 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg