Ученици от Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет организират десето юбилейно издание на емблематичния за училището хакатон – Hack TUES X.
Каква е целта на състезанието и кой може да участва в него - това разказват пред Дарик радио Йоанна Стаменова и Християна Ангелова, които са част от организационния екип.
"Хакатонът започва по един много интересен начин. През 2015 г. ученици от ТУЕС искат да участват на подобен хакатон, но не са допуснати, защото не са студенти. Затова те решават да направят свой собствен хакатон.
Създават екип и с помощта на своите преподаватели организират събитие, чиято идея е в него да участват възпитаници на ТУЕС, които разработват проекти по различни теми", обясни Йоанна Стаменова.
В хакатона могат да участват всички ученици от ТУЕС от 8 до 12 клас, като тази година ще има и отделно класиране за вече завършили възпитаници на училището. Темата, по която се работи, е тайна и се съобщава на участниците в деня на откриващата церемония.
Целта на проектите е да бъдат работещи и да бъдат свързани със зададената тема. Трите най-добре представили се екипа получават и предметни награди от спонсорите на събитието.
Хакатонът стартира на 13 март, дните за разработка на проектите са 14 и 15 март, а закриващата церемония е на 16 март, когато ще станат ясни и победителите.
"Тази година очакваме в хакатона да се включат 70 екипа с над 400 участници. Осмокласниците, които са най-младите участници, са много запалени и имат голяма мотивация да участват", каза Християна Ангелова.

В предишните издания на хакатона е имало много интересни проекти, като през 2021 г., например, надпреварата печели разработка на марсоход, който е напълно функционален.
Спорсори на събитието са 30 компании от технологичния сектор, като в рамките на хакатона 70 техни представители се включват като ментори на участниците. Журито се състои от 35 членове, които оценяват представянето на проектите.
"Компаниите от IT индустрията подкрепят в голяма степен събитията, като хакатона на ТУЕС. Освен това много от хората, които работят в този сектор, са възпитаници на училището.
По време на лятната ваканция те организират стажове за учениците от 10 и 11 клас и много от дванадесетокласниците даже работят в тези компании по време на последната година от обучението си", каза Йоанна Стаменова.
Според Християна Ангелова, по-голямата част от учениците в ТУЕС директно започват работа след завършване на средното си образование, но има и такива, които продължават във висши училища или пък се насочват към изцяло нови сфери, извън технологиите и програмирането.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg