
85-годишен петролен магнат продаде бизнеса си, но не изглежда особено въодушевен от факта, че влиза в Топ 100 на най-богатите хора в света.
В средата на февруари Отри Стивънс продаде своята компания Endeavor Energy Resources на Diamondback Energy. Сделката на стойност 26 млрд. долара в брой и акции го направи най-богатия петролен магнат в САЩ, според Bloomberg.
Мълчаливият Стивънс обаче казва, че не е особено въодушевен от напускането на компанията, която основава през 1979 г. "Ще ми липсват хората там," посочва той в интервю за The Wall Street Journal. "Това беше нещо като едно малко семейство."
Стивънс отдавна отхвърляше опитите за придобиване на Endeavor - една от последните независими компании, развиващи дейност в богатия на петрол Пермски басейн в Тексас. Това обаче се променя, след като е диагностициран с рак на простатата, казва той.
Стивънс казва, че е взел решение да не предава компанията в ръцете на дъщеря си Линдал Грет, която е част от борда на директорите. Синът му не е част от семейния бизнес.
Сделката с Diamondback Energy, която надделя над други големи кандидат купувачи, като ExxonMobil и ConocoPhillips, се очаква да превърне компанията в мощен играч на местния пазар на енергийни продукти.
Стивънс е известен с непретенциозния си начин на живот. Той ходи на работа със стар модел Toyota Land Cruiser и лети в икономична класа със Southwest Airlines, информира WSJ.

Това е отражение на скромното му детство. Стивънс израства във ферма в Централен Тексас, в която се отглеждат фъстъци и дини, според профила му в Тексаския университет в Остин, който той е завършил.
Въпреки огромното си богатство и това, че се е докосвал до славата (Стивънс се появява в телевизионната риалити поредица по ТruTV "Черно злато"), траекторията на неговата кариера изглежда остава фокусирана върху първоначалните му амбиции.
А те са "да има стабилно заплащане и да се пенсионира комфортно," според Тексаския университет.
Стивън отдава успехите си на това, че е отворен за нови идеи и технологии, както и на стратегията му за сондажи, която му помага да оцелее по време на финансовата криза през 2008 г., когато много други щатски оператори фалират.
"Историята на петролната индустрия е осеяна с истории на хора, които са натрупвали и са губили богатство по няколко пъти," казва той пред своята алма-матер.
На въпроса на WSJ какво ще прави с милиардите си, Стивънс казва, че наистина не е мислил още за това.
Продажбата на Endeavor изкачи Стивънс от 130-о на 77-мо място в индекса на милиардерите на Bloomberg. Неговото състояние се е увеличило със 17.5 млрд. долара от миналата година, като по този показател той изостава единствено зад Дженсен Хуанг от Nvidia и Марк Закърбърг от Meta.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg