
Темата за климатичните промени за поредна година е в центъра на вниманието на елитите, които се събират в Давос за Световния икономически форум.
Някои критици обаче напомнят, че ESG (от англ. Environmental, social, and corporate governance) вече е отживелица или още по-лошо - изцяло забравена, пише Fast Company.
След реакцията и разделението, което ESG предизвика в политическите кръгове, темата на тазгодишната среща е "Възстановяване на доверието".
"Политическата враждебност спира човешката енергия, която иначе би могла да бъде насочена към оформянето на по-оптимистично бъдеще“, пише основателят и изпълнителен председател на Световния икономически форум Клаус Шваб.
По думите му това създава вълна от световен гняв, която той нарича безпрецедентна. Програмата на форума за 2024 г. е изградена около „възстановяване на взаимното доверие между хората и нациите“.

Могат ли да се намерят универсални показатели за устойчивост?
Това включва и пречките пред превръщането на социалното въздействие и устойчивостта в бизнес приоритети.
Миналия петък, преди форумът да започне, WEF публикува доклад за инициатива, която стартира, за да се справи с една от най-шумните атаки, насочени срещу ESG - че абревиатурата може да означава всичко и следователно нищо, което прави почти невъзможно установяването на справедлива и универсална метрика.
Организацията и счетоводните фирми от Голямата четворка (Deloitte, EY, KPMG и PwC) оцениха тази жалба и разработиха показатели на заинтересованите страни.
Те са създадени така, че методологията за сравняване на фактори, като емисиите на CO2, равенството в заплащането между половете и разнообразието в директорските бордове, да е по-равномерна между отделните компании, индустрии и региони.
Пламенните критици на ESG вероятно ще са доволни от това, че трибуквеното съкращение не се споменава почти никъде, но със сигурност няма да харесат факта, че фокусът на т. нар. stakeholder metrics е абсолютно същият, само че под освежено име.
Новата обща система няма проблем с набирането на потребители, отбелязва WEF - около 150 компании вече са я приели. Сред тях личат имена, като Bank of America, Mastercard, Salesforce, PayPal, UBS, Nestlé, Unilever и IBM.
По време на форума бяха проведени много дискусии за стратегиите, свързани с ESG - как да се увеличи устойчивостта в световен мащаб, да се ускорят приобщаващите действия в областта на климата, да се отключат ползите от равенството между половете и, в крайна сметка - капитализмът да стане "по-справедлив и съзнателен".

Новите имена на ESG
В същото време, компаниите вече търсят начини как да развият своята комуникация и практиките по отношение на ESG.
Точно както отделите по DEI (Diversity, equity and inclusion) внезапно „изчезват“ от корпоративната структура, като губят обозначението си, но запазват същите функции, ESG също претърпява подобно "прекръстване".
В много компании се наблюдава замяната с по-неутрално звучащи имена на отделите, като „отговорен бизнес“ и „интеграция на климатичния риск“. Coca-Cola наскоро премахна термина ESG от корпоративните си отчети и имената на отделите си.
"Сега целта на корпоративните ръководства е да бъдат по-точни и да поставят цели, които могат да бъдат постигнати. Препоръчително е и да казват възможно най-малко“, се отбелязва в материал на The Wall Street Journal, посветен на тази промяна.
Това е в съответствие и със стратегията, към която Уолстрийт постепенно започва да се обръща.
Проучване, публикувано миналия август от Bloomberg, установява, че финансовите анализатори „ненавиждат“ съкращението ESG, но въпреки това казват, че ще продължат да включват екологични, социални и управленски показатели в оценката на бизнеса.
Само 18% твърдят, че ги е грижа за реакцията срещу ESG, която в Съединените щати включва атаки от страна на някои представители на Републиканската партия и съдебни дела, заведени в някои щати.
"Хората не искат да говорят за термина ESG заради негативния имидж, който той си изгради в Съединените щати. Но от инвестиционна гледна точка и това, което правим вътрешно, темата за устойчивостта никога не е била по-важна“, коментира анонимен лондонски банкер пред Fast Company.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg