
Ако там, където се намирате, е зима, може би се чудите защо някой би искал да симулира времето навън, но това е нещото, което много разработчици на игри се опитват да правят.
В мисията си да създадат по-реалистични и завладяващи изживявания, повече студиа превръщат мокрите, студени и бурни метеорологични условия в част от изживяването.
Слуховете за евентуална "система за динамично време" в Grand Theft Auto 6 пък накараха геймъри да обсъждат възможностите.
Нивата на изпарение и зоните с високо атмосферно налягане не звучат като рецепта за добро време, но създателите на една от най-популярните състезателни игри вероятно не биха се съгласили.
Forza Motorsport за конзолата Xbox рекламира сериозно сложните системи за време при пускането на най-новата версия на играта през тази година.
Геймърите могат да се състезават при различни условия, в това число слънце, гъста мъгла и силен дъжд, като всички тези неща засягат видимостта и това как контролират колите си.
Поредицата Forza има за цел реалистично да симулира шофирането в реалния свят, а креативният директор Крис Есаки казва пред BBC, че напредъкът в имитирането на времето е от полза.

"Ако някога сте управлявали автомобил, знаете, че нещата просто са по-различни, когато вали," казва той. "Така че за нас времето е съществено важна част от това как изграждаме симулации и възнаграждаващ набор от неща, които трябва да усвоим".
Според Есаки, точната симулация също така подобрява завладяващото изживяване. Той казва, че при следващото поколение игри ще се стигне дори още по-далеч и те ще копират още по-отблизо как се формира времето в реалния свят.
"Неща, като нива на изпарение, зони с ниско и високо атмосферно налягане и формиране на облаци и какво, всъщност, означава това за изживяването по време на играта и колко завладяващо може да бъде."
И въпреки че игрите с шофиране изглеждат като очевидния избор за усъвършенстваните технологии за времето, други жанрове също ги прилагат.
Стратегическата игра Total War: Pharaoh на Sega продължава традицията от серията за изграждане на кралство, управление на ресурси и водене на битки.
Времето винаги е било една от пречките за напредъка на играчите, но от британския разработчик Creative Assembly посочват, че са засилили нещата в най-новата част.
В предишните игри Total War условията се променяха въз основа на исторически данни, докато динамичната система във Pharaoh представя по-голяма произволност.
Според дизайнера на битките в играта Божидар Стайков, който работи за студиото в България, това води до по-разнообразни сценарии, тъй като условията се променят в хода на битката.
"В един момент може да бъде слънчево и нормално време, а в следващия да връхлети пясъчна буря. А генералите ще трябва да импровизират и да се адаптират към новите ситуации на бойното поле," посочва той.
Стайков също така казва, че времето си взаимодейства по-реалистично с околната среда, което се отразява на терена на картите в реално време.

Играчите може да установят, че видимостта не е толкова добра, ракетите внезапно не са толкова ефективни, а цели взводове войници се оказват заклещени в калта заради порой.
Какво обаче означава това за геймърите?
Тод, известен като Lionheartx10 за своите 12 000 последователи в Twitch, е голям почитател на поредицата Total War и редовно стриймва своите решения на бойното поле и изграждането на своята империя.
Като цяло, той подкрепя промените във Pharaoh, но казва, че е важно достоверността да не пречи на забавлението. Lionheart също така смята, че по-голямата достоверност в игри, като Total War, "потенциално вдъхновява по-нататъшно обучение и образоване".
"Не мисля, че хората често използват образование и игри в едно изречение, но това е нещото, което можете да получите от тези изживявания," казва той. Това, че играе Total War от ранна възраст, вдъхновява Lionheart да научава повече неща и да изучава средновековна история в университета.
Професор Ан Лоурънс-Медърс от университета в Рединг, която специализира в история на метеорологията, не е изненадана, че времето продобива все по-голяма важност в игрите, тъй като темата винаги ни е вълнувала.
А когато се използва в исторически контекст, тя казва, че това може "да оспори някои от общите идеи, че хората в миналото не са били толкова умни, колкото нас". "От векове е имало астрономи, които са наблюдавали небето и са правили записи върху глинени плочи," казва тя.
Дори преди хиляди години хората са следили пътя на определени планети и звезди и "и какво време съпътсва периодите, в които те се виждат в небето", казва професор Лоурънс-Медърс.
„Нещо, което продължава да ме поразява, е колко важни винаги са били прогнозите за времето, независимо колко назад в миналото се връщате.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg