
Цените на петрола нарастват днес, след като представители на Саудитска Арабия и Русия обявиха, че двете държави ще продължат да се придържат към допълнителните доброволни ограничения в добива на суровината до края на годината.
Инвеститорите следят и за евентуалното налагане на по-строги мерки срещу иранския петрол от страна на САЩ.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 35 цента, или 0.41%, до 84.89 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол бележат 41 ръст в цената, или 0.51%, до 80.92 долара за барел.
Саудитска Арабия обяви, че ще продължи с допълнителното ограничение в добива от 1 млн. барела на ден през декември, с което ще поддържа производството на ниво от около 9 млн. барела на ден, според източник от министерството на енергетиката на страната.
Решението й беше в тон с очакванията на анализаторите. Русия също обяви, че ще продължи с доброволното ограничение на добива от 300 000 барела на ден до края на декември.
Анализатори на ING заявиха, че на петролния пазар ще има излишък през първото тримесечие на следващата година, "което може би ще е достатъчно, за да убеди Саудитска Арабия и Русия да продължат с ограниченията."
През миналата седмица фючърсите на брента и WTI записаха понижения в цената във втора поредна седмица, губейки по около 6%, след като геополитическият риск отслабна на фона на срещите на щатски дипломати с регионални лидери с цел ограничаване на войната между Израел и Хамас.
"Пазарът не отчита прекалено голям геополитически риск при настоящите нива, но остава риск за евентуално повишение на цените," казва Сувро Саркар, анализатор в DBS.

Тази седмица инвеститорите очакват още икономически новини от Китай, след като през миналата седмица вторият най-голям потребител на петрол в света обяви разочароващи фабрични данни за октомври.
Анализаторът на IG Тони Сикамор очаква през тази седмица цените на петрола да се движат от случващото се в Близкия изток и от технически индикатори.
Той казва, че WTI трябва да се задържи над подкрепата при 80 долара за барел в началото на седмицата или цената може да падне до нивото от 77.59 долара за барел, достигнато през август.
Саркар очаква брентът да продължи да получава подкрепа при 80-85 долара за барел, изтъквайки продължаващите ограничения на добива, края на повишенията на лихвите и поевтиняващия долар, след изнесените в петък данни за заетостта в САЩ, които бяха по-слаби от очакваните.
В петък Камарата на представителите в Конгреса на САЩ прие проектозакон за засилване на санкциите срещу иранския петрол. Ако този закон влезе в сила, срещу чуждестранните пристанища и рафинерии, които обработват ирански петрол, ще бъдат предприемани мерки.
Сакар твърди, че анализаторите все още изчакват, за да видят дали потенциалният закон ще засегне петролния износ на Иран. Подобни санкции обикновено се налагат с изключения и Китай може да продължи да внася ирански петрол.
Броят на петролните платформи в САЩ е намалял с 8 до 496 през миналата седмица, което е най-ниското ниво от януари 2022 г., посочиха в традиционния си доклад от компанията Baker Hughes.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg