
Служител на германски музей е заменил картина с фалшива и след това е продал оригинала, за да си осигури пари за луксозни стоки, включително Rolls Royce и скъпи ръчни часовници.
Това сочат данните на съд в Мюнхен, цитирани от CNN.
30-годишният мъж, чието име се пази в тайна заради строгите германски закони за поверителност, е осъден и за кражбата на три други произведения на изкуството. Той избягва затвора, но получава 21-месечна условна присъда, като трябва да върне на музея повече от 60 600 евро.
В прессъобщение на Мюнхенския окръжен съд се казва, че при налагане на присъдата е взето предвид признанието му и показването на „искрено разкаяние“. „Той казва, че е действал, без да мисли“, гласи решението на съда. „Днес не може да обясни поведението си“.

Мъжът работи в Deutsches Museum в Мюнхен от май 2016 г. до април 2018 г. в отдела по управление на колекциите. През това време той краде Das Märchen vom Froschkönig от Франц фон Щук, заменя я с фалшива и пуска оригинала на търг.
Лъже мюнхенската аукционна къща, че картината някога е принадлежала на неговите баба и дядо. По-късно тя е продадена на швейцарска галерия за 70 000 евро, а мъжът получава почти 50 000 евро в брой, след като са приспаднати таксите за търга.
Той краде и три други картини от хранилището на музея, успешно продавайки две от тях — Die Weiprüfung от Едуард фон Грютцнер и Zwei Mädchen beim Holzsammeln im Gebirge от Франц фон Дефрегер.
Една от творбите е продадена на търг, а другата е купена директно от аукционната къща, което му носи още 11 490 евро.

Мъжът използва парите, за да изплати дълговете си и да финансира „луксозен начин на живот“, посочват от съда, допълвайки, че „ответникът безсрамно се възползва от възможността за достъп до складовите помещения и продава ценни културни активи, за да си осигури висок стандарт на живот.“
Мъжът се опитва да продаде на търг и третата открадната картина - Dirndl на Франц фон Дефрегер, в друга аукционна къща в Мюнхен, но неуспешно.
В изявление пред CNN от аукционната къща, която стои зад трите успешни продажби - Ketterer Kunst, казват, че просто не е било възможно да ги идентифицират като открадната собственост.
„Изпълнихме задължението си да се грижим за картините и проучихме подробно споменатите произведения“, добавят от там. „Съжаляваме, че произведенията са откраднати от музея, сътрудничихме на полицията на ранен етап и предадохме всички документи за разрешаване на този случай.“
Междувременно, от Deutsches Museum се опитват да си върнат картините. Говорител посочва, че институцията прави постъпки да отмени продажбите и че една от картините вече е притежание на полицията.
Той добавя, че мястото, от което са откраднати картините, е „основно обезопасено“ и че музеят е извършил проверка на миналото на мъжа при назначаването му на работа, но по това време той не е имал криминално досие.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg