
Търсенето на енергия в световен мащаб се е повишило с 1% миналата година, а рекордният ръст при възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) не е променил по никакъв начин доминацията на изкопаемите горива, които са допринесли с 82% от предлагането.
Това показва публикуваният днес Годишен статистически преглед на световната енергетика.
Миналата година беше белязана от сътресения на енергийните пазари след руската инвазия в Украйна, която допринесе за повишаването на цените на петрола и природния газ до рекордно високи нива в Европа и Азия.
Упоритото водачество на петролните, газовите и въглищните продукти при покриването на по-голяма част от енергийното търсене се бетонира през 2022 г., въпреки рекордното увеличение на капацитета на ВЕИ с общо 266 гигавата, при което слънчевата енергия води пред вятърната.
"Въпреки продължаващия силен ръст при вятърната и слънчевата енергия, като цяло парниковите газове, свързани с глобалния сектор на енергетиката, нарастват отново," казва президентът на базирания във Великобритания Институт по енергетика Джулиет Дейвънпорт.
"Все още се движим в обратна посока на зададената от Парижкото споразумение," допълва той.
Тази година ежегодният доклад, който е еталон за индустрията, се публикува за първи път от Института по енергетика, заедно с консултантските компании KPMG и Kearny, които поеха щафетата от BP, която пък публикуваше доклада от 50-те години на миналия век.
Учени казват, че светът трябва да намали емисиите на вредни газове с около 43% до 2030 г., в сравнение с нивата от 2019 г., за да има някакви надежди да постигне международната цел от Парижкото споразумение за ограничаване на затоплянето доста под 2 градуса по Целзий.
Ето някои от основните заключения в доклада за 2022 г.:
Потребление
Глобалното търсене на първична енергия нараства с около 1%, като темпът се забавя, в сравнение с отчетения ръст от 5.5% в предходната година, но въпреки това остава с около 3% над нивата от преди пандемията от коронавирус през 2019 г.
Потреблението на енергия нараства навсякъде с изключение на Европа, в това число и в Източна Европа.
Възобновяемите енергийни източници, с изключение на водноелектрическата енергия, са съставлявали 7.5% от глобалното потребление на енергия, или с около 1% повече от предходната година.
Делът на изкопаемите горива от глобалното потребление на енергия остава 82%.
Генерирането на електроенергия нараства с 2.3%, като ръстът отчита забавяне, в сравнение с предходната година.
Делът на вятърната и слънчевата енергия нараства до рекордните 12% от генерирането на електроенергия, като отново изпреварва този на атомната енергия, който се понижава до 4.4%.
Доминацията на въглищата при генерирането на електроенергия продължава с дял от около 35.4%.
Петрол
Потреблението на петрол нараства с 2.9 млн. барела на ден до 97.3 млн. барела на ден през 2022 г., като ръстът се забавя, в сравнение с предходната година. В сравнение с нивата отпреди пандемията през 2019 г., потреблението на петрол намалява с 0.7%.
По-голяма част от търсенето на петрол идва от възобновения апетит за реактивно гориво и свързани с дизела продукти.

Производството на петрол бележи ръст от 3.8 млн. барела на ден, като основният дял идва от страните членки на ОПЕК и САЩ. Нигерия отчита най-голям спад в добива.
Капацитетът за рафиниране на петрол нараства с 534 000 барела на ден, като това се дължи основно на държави, които не са част от ОИСР.
Природен газ
На фона на рекордните цени в Европа и Азия, търсенето на природен газ в световен мащаба пада с 3%, но въпреки това съставлява 24% от потреблението на първична енергия, или малко под нивото от предходната година.
Добивът на природен газ се запазва на същите нива, в сравнение с година по-рано.
Производството на втечнен природен газ (LNG) нараства с 5%, до 542 млрд. куб. м, в тон с ръста от предходната година, като по-голяма част от него идва от Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион.
Европа е съставлявала по-голяма част от ръста в търсенето на LNG, увеличавайки вноса си с 57%, докато страните от Азиатско-тихоокеанския регион и Южна и Централна Америка са ограничили покупките си.
Япония пък е изпреварила Китай като най-големия вносител на втечнен природен газ.
Въглища
Цените на въглищата нарастват до рекордно високи нива, повишавайки се със 145% в Европа и с 45% в Япония.
Потреблението на въглища нараства с 0.6%, което е най-високото ниво от 2014 г., като в основата на търсенето са Китай и Индия, докато потреблението в Северна Америка и Европа намалява.
Добивът на въглища нараства със 7%, в сравнение с предходната година, като Китай, Индия и Индонезия допринасят с по-голяма част от ръста.
ВЕИ
Ръстът при енергията от ВЕИ, с изключение на водноелектрическата енергия, се забавя леко до 14%, но капацитетът за производство на слънчева и вятърна енергия нараства с рекордните 266 гигавата, като лъвският дял се пада на слънчевата енергия.
Китай е добавила най-голям капацитет за добив на слънчева и вятърна енергия.
Емисии
Свързаните с енергийния сектор вредни емисии в световен мащаб нарастват с 0.8%, достигайки нов връх от 39.3 млрд. тона еквивалент на въглероден диоксид.

Минерали
Цените на литиевия карбонат скачат с 335%, докато тези на кобалта нарастват с 24%. Производството им бележи повишение от 21%.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 5 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 7 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgРазбраха се! Реал Мадрид и Карло Анчелоти се разделят
dsport.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg