
Според една популярна легенда, сладоледът е изобретен в Древен Китай, донесен е в Италия от Марко Поло, във Франция - от Катерина де Медичи, а в Америка - от Томас Джеферсън.
Но всъщност истината за популярния охладен млечен десерт е по-трудна за установяване, пише History.com.
Ледените напитки и десерти съществуват поне от 4000 г. преди Новата ера, когато благородниците по поречието на река Ефрат строят специални складове за лед, с които се борят с месопотамската лятна жега.
Сняг, вероятно използван за охлаждане на вино, се е продавал по улиците на Атина през 5-и век пр. новата ера, а римският император Нерон се е наслаждавал на ледени освежителни напитки, покрити с мед.
Източници от династията Тан в Китай, управлявала между 7-и и 10-и век след Новата ера, описват сладка напитка, приготвена от ледено биволско мляко с камфор.
Но кой всъщност е измислил сладоледа - такъв, какъвто го познаваме в наши дни?

Турският шербет и индийското кулфи
Охладените освежителни напитки са били популярни и в ислямския свят. Думата "шербет" идва от турското описание на широка категория подсладени напитки, често охлаждани със сняг от складове. Фалуде е персийско лакомство от юфка в охладен сироп, като рецептата за него датира от векове.
В Индия императорите на Моголската империя са приготвяли кулфи - квази сладолед, направен от кондензирано мляко, замразено във формички.
Всъщност, първите потвърдени записи за кулфи се появяват почти по едно и също време с най-ранните доказателства за замразени шербети и сладоледи в Европа.
И в двата случая това става възможно с помощта на технологията (позната на мнозина в арабския свят още от 13-и век), че ледът, смесен със сол, задвижва екзотермична химическа реакция, която създава изсмукваща топлина каша с много по-ниска точка на замръзване отколкото типичната вода.
Потопени във вана с екзотермична саламура, ледените кристали лесно се образуват в различни течни смеси. След това те се разбъркват редовно, за да се предотврати образуването на големи ледени кристали, в резултат на което се получава замръзнала пяна, която може да се загребва.

Италианските ледени десерти
Първите европейски сладоледи и водни сладоледи (шербети) вероятно са били направени в Италия в началото на 17-и век (един век, след като тийнейджърката Катерина де Медичи напусна Флоренция, за да стане кралица на Франция).
Описанията на десертите със замразена вода датират от около 1620 г. и до средата на века вече са част от банкетите в Париж, Флоренция, Неапол и Испания. През 1672 г. англичанинът Елиас Ашмол записва, че „една чиния сладолед е сервирана на крал Чарлз II на банкет".
През 1694 г. Антонио Латини - неаполитански стюард, публикува рецепта за млечно сорбе, подправено със захаросана тиква.
Сладоледът на първите американски президенти
Сладоледът прекосява Атлантическия океан с европейските колонизатори и е сервиран от първата дама на колониалния Мериленд още през 1744 г.
Джордж Вашингтон купува механична машина за сладолед за имението си в Маунт Върнън през 1784 г. - същата година, в която Томас Джеферсън вероятно е придобил вкус към френския сладолед, докато служи като дипломат в Париж.
По време на президентския си мандат Джеферсън сервира сладолед в имението на изпълнителната власт най-малко шест пъти.
През целия си живот, изпълнен с обилни бележки и писания, той е написал само десет рецепти, една от които е за ванилов сладолед във френски стил, подсилен с яйчни жълтъци.
До края на 19-и век САЩ се превръща в истинско огнище на иновации в сладоледеното производство. Фармацевт от Филаделфия прави първата газирана вода за сладолед през 1874 г.
Газираният "неделен сладолед" датира от 1881 г., като за пръв път се продава в няколко града в Средния запад. Името му вероятно идва от т. нар. „сини закони“, които забраняват продажбата на газирани напитки в неделя.
Първите ядливи чаши за сладолед, предшественици на съвременните вафлени фунийки, са патентовани през 1880 г. - горе-долу по времето, когато млечните шейкове,първоначално рекламирани като здравословна напитка, стават изключително популярни.
Вафлената фунийка става известна, когато е представена на Световния панаир в Сейнт Луис през 1904 г., а ледената близалка Popsicle е патентована през 1923 г.
Както Dairy Queen, така и компанията Carvel твърдят, че са разработили първия сладолед с мека консистенция в средата на 30-те години на миналия век, докато замразеното кисело мляко се появява по-късно - чак през 70-те години.
Днес сладоледът и останалите ледени напитки и десерти са известни и обичани по целия свят и се внасят дори в Антарктида, където машината Frosty Boy е любима дестинация за учените, които работят в станцията Макмърдо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg