
В много компании е невъзможно да се проследи по колко срещи се провеждат на седмица, които е могло да бъдат просто имейл.
Ново проучване на Microsoft обаче показва колко извън контрол са излезли служебните календари на служителите. От февруари 2020 г. хората участват в три пъти повече срещи и обаждания в платформата Microsoft Teams седмично, което представлява увеличение от цели 192%.
Най-сериозните потребители на Teams прекарват всяка седмица близо 8 часа, или почти цял работен ден, само в онлайн срещи.
Дистанционната работа по време на пандемията, която отне възможността за спонтанни срещи в офиса, доведе до увеличение в броя на срещите и три години по-късно компаниите се опитват да коригират курса, намирайки начини да направят срещите лице в лице и онлайн по-ефективни и не толкова чести.
Срещите, сами по себе си, не са проблемът, казва Колет Столбаумър, генерален мениджър на Microsoft 365.
Тяхната основна предпоставка - да се обмислят нови идеи, да бъдат информирани служители за важни събития в компанията или да вземат участие във вземането на решения, може да помогне за ангажирането на служителите.
Когато обаче срещите са дълги, лошо ръководени и нямат ясна цел, те се превръщат в източник на стрес за служителите и техните мениджъри, обяснява тя.

Всъщност, неефективните срещи са нещото, което разсейва най-много служителите на работното място и вреди на продуктивността. На второ място са прекалено многото срещи, според проучването на Microsoft сред 31 000 служители по света, което е проведено в периода февруари – март 2023 г.
Пропуснатите ползи от провеждането на прекалено много срещи
Поредицата от срещи изтощава служителите и не им оставя достатъчно време за „задълбочена работа“ върху задачи, които изискват по-високо ниво на концентрация без разсейване, казва Столбаумер.
Близо двама на трима души, независимо дали работят дистанционно, в офиса или на хибридна схема, казват, че изпитват затруднения с времето и енергията си за работа заради срещите и множеството имейли, казват от Microsoft.
“Натискът върху служителите да бъдат постоянно онлайн, да се справят с множество известия и да влизат от среща в среща води до пропуснати ползи,” допълва тя.

На въпрос какво прави срещите полезни служителите отговарят, че основната им мотивация за участието в тях е да получат важна информация, която може да им помогне да си вършат работата по-добре, както и да потърсят или дадат обратна връзка на хората, с които работят.
Въпреки това, повечето от половината от хората (58%) казват, че трудно брейнстормват по време на онлайн среща или че трудно наваксват, ако са се присъединили към срещата късно (57%) и че насоките за действие след среща са често неясни (55%).
Как се борят компаниите с „умората от срещите“?
Служителите не могат сами да се справят напълно с “умората от срещите,” казва Сталбаумер.
“Бизнес лидерите трябва да зададат тон и ясни очаквания” относно това как се провеждат срещите, посочва тя, допълвайки, че те трябва да се използват, за да “подобряват благосъстоянието и продуктивността на служителите”, а не да ги изцеждат.
За да бъдат срещите по-ефективни, Столбаумър насърчава компаниите да използват записи, имейл асистенти за насрочване на срещи, онлайн съобщения и базирани на изкуствен интелект записи, за да може служители да разполагат с по-голяма гъвкавост относно това кога и как да се включват в срещи.
Някои компании въвеждат и нови фирмени политики относно срещите в последните месеци, за да помогнат на служителите да разполагат с повече време. През януари Shopify обяви, че отменя всички повтарящи се срещи с трима или повече хора и забранява всички срещи в сряда.
В резултат на това, средното време, което служителите прекарват в срещи, пада с 33% през само през първите два месеца на 2023 г., а от Shopify очакват няколко екипа да завършат с 25% повече работа, в сравнение с миналата година.
Свят без срещи
Някои организации започват да си представят бъдеще без срещи. През юли 2022 г. в софтуерната компания TechSmith цял месец не се провеждат срещи, като вместо това служителите разчитат на методи на комуникация, като Slack, Trello и имейли.
С освободени от срещи календари, служителите, всички от които по онова време работели от вкъщи, отчитат 15% увеличение на продуктивността, а 85% от тях казват, че в бъдеще обмислят да заменят срещите с асинхронната комуникация.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
- Как да направите делничните си дни по-пълноценни? Съвети от експерти по щастието
- Даниела Иванова: Потребителите на Viber Dating го използват предимно за търсене на дългосрочни връзки
- Microsoft също вдига цените на игралните конзоли Xbox
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg