
Основна роля на cargo-partner по отношение на ESG е да показва на клиентите и на контрагентите си какви са възможностите, какво може да се постигне и в какво можем да ги образоваме.
Това зави управителят на cargo-partner България Димчо Димчев по време на конференцията ESG - Investing in our future, организирана от Darik Business Review.
Транспортно-логистичният сектор, който в България е много добре развит, винаги е бил много напред и много конкурентен със Западна Европа, което със сигурност в последните 10 години доведе до това, че социалният аспект на ESG е доста добре реализиран у нас.
Ако фирмите, работещи в България, не се грижат за служителите си, не им предоставят правилната работна добра среда или справедливо заплащане, те ще ги загубят, каза Димчев.

По негови думи, логистичният сектор у нас е един от малкото, който е доста близо до Западна Европа като ниво на заплащане и стандарти на труд.
Има различни глобални статистики за ефекта на транспорта, като цяло, върху глобалния въглероден отпечатък, но той е около 15-16%, заяви Димчев. От тях 9% се дължат на частните автомобили, пътуването със самолет, градски транспорт и т.н., а делът на логистиката е 7%.
Слизането от тези на 7% на 0 или на 1% няма да е възможно, но с колкото и да бъде намален този дял, това ще има ефект за общата цел, каза той.
Нашият сектор е изключително развит в България, но точно екологичният елемент не е достатъчно застъпен у нас. Тук фирмите реагират единствено и само на законодателните инициативи или когато има нещо задължително, заяви Димчев.
Целите, които cargo-partner си поставя, са емисиите, които компанията отделя директно чрез служебни автомобили, за отопление на офиси, печатане на хартия и т.н., да бъдат намалени с 40% до 2030 г., в сравнение с 2109 г.
По отношение на емисиите на транспортните средства, които извършват транспортите, уредени от cargo-partner, целта е намаляване с 20% за същия период.
Тук ролята на компанията обаче е само да образова и да изисква това от собствениците на транспортните средства, тъй като тя не ги притежава. Ролята на посредник на cargo partner e изключително важна, посочи Димчев.
Компанията предоставя на своите клиенти справки във фактурите с отчет на причинените въглеродни емисии и предлага като алтернативи максимално оптимизирани доставки. За София, например, предлага използването на електрически автомобили или автомобили на биогорива.
Димчев се надява в близките 10 години вече да има и масова употреба на т.нар. екологични горива, които са изцяло произведени от електричество и въглероден двуокис, който вече е във въздуха.
Когато предоставяме такива опции на клиентите, те се образоват, търсят това нещо, а то е полезно и за техните отчети. От друга страна, компанията оказва и натиск на собствениците на кораби и авиолинии да предлагат тези услуги, като чрез тази посредническа функция се образова и едната и другата част на пазара и в крайна сметка - може да се постигне масово приложение на устойчивото развитие, посочи Димчев.
По отношение на деността на компанията в тази насока, експертът заяви, че централата на cargo-partner в Австрия инвестира в проект за „самолет-крило“, чиято уникална геометрия намалява аеродинамичното съпротивление.
Този тип самолети летят малко по-бавно, но пък са с до 25% по-икономични, което означава по-малък въглероден отпечатък. Крилото предоставя достатъчно място в бъдеще да се монтират водородни резервоари.
Самолетът се разработва от германска компания, но cargo-partner инвестира активно в този проект.
Димчев също така показа дървен склад на cargo-partner в Австрия, който е много по-екологичен от стандартния стомано-бетонен склад и чиято конструкция спестява 4 200 тона въглеродни емисии.
На този етап в България това не е немислимо, защото дървеният материал, който се произвежда тук не е възобновям, за разлика от някои западни държави, като Австрия, Германия, Франция и Швейцария, каза той.
Димчев смята, че България има всички природни дадености и ако създаде нормалната законова рамка за възобновяемо дървопроизводство, със сигурност ще има фирми от тези развити западни държави, които да инвестират в подобни проекти.
В новата пазарна ситуация cargo-partner продължава да инвестира и да изпълнява стратегия за фотосоларност, за да покрие първата част от намаляването на своя въглероден отпечатък – консумацията в складовете и офисите на компанията.
За България целта е постигане на 25% дял на фотоволтаиците от използваната енергия, докато в Австрия вече са постигнати 100%, каза още Димчев.
ESG - Investing in the future се проведе с подкрепата на Yettel, ОББ, Филип Морис България, Кока-Кола ХБК България, Аксенчър България, Кауфланд България, Летище София и Българска фондова борса.
Повече за събитието можете да откриете в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Четири умни начина, по които хотелите могат да намалят отпадъците от пластмаса
- Михаела Доцова, МОСВ: Регламентът за екодизайн е ново начинание на ЕС (ВИДЕО)
- Климентина Рашева, EY Denkstatt: Устойчивото развитие е въпрос на лидерство
- Диляна Якова, Филип Морис: 38.5 млн. потребители са преминали на бездимни алтернативи на цигарите
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg