
Бизнесът се нуждае от финансиране, а в новата икономическа реалност едно от основните изисквания е инвестициите да гарантират не само печалба, но и устойчивост.
Това ще е една от водещите теми в първата конференция на Darik Business Review за 2023 г. - ESG - Investing in our future, която ще се проведе на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia.
Един от участниците в дискусията ще е Мартин Гиков - изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Фонда на фондовете.
Той е заемал ръководни позиции в рамките на Уникредит Булбанк в България, като е бил изпълнителен директор на „Уникредит Лизинг“ и е отговарял пряко за дейността на „Уникредит Флийт Менидмънт“ и „Уникредит Застрахователен брокер“.
Бил е член и на Управителния съвет на Pirelli RE AD, съвместно дружество между Уникредит Булбанк и италианската Pirelli SPA. Ръководил е Управление „Структурирано финансиране“, и е бил директор „Бизнес развитие - инвестиционно банкиране“.
Работил е и за международни компании като Ernst & Young, инвестиционната компания Charles Schwab в САЩ, Bank Austria във Виена, Lukoil и Corps of Commissionaires, Великобритания.
Завършил е магистър по бизнес администрация за висш мениджмънт „Global Executive MBA“ от Виенския икономически университет, WU - Vienna и Щатския Carlson School of Management към Университета на Минесота, САЩ.
Mагистър e по „Счетоводен мениджмънт“ от УНСС. Бакалавър е по „Финанси, икономика и международен бизнес от Щатския университет на Аризона - ASU.
Притежава и редица сертификати и лицензи от NASD, ACCA и Harvard Business School.
Ето какво каза изпълнителният директор на Фонда на фондовете в аванс преди събитието пред Darik Business Review по темата за устойчивото финансиране.
Разширява ли се обхватът на "зеленото" финансиране за бизнеса в България?
Зеленото финансиране в световен мащаб, включително и в България, е все по-актуален тренд, тъй като в обществото и бизнеса прогресивно се затвърждава едно ново съзнание, че бъдещето налага икономиката да следва все по-устойчив и "зелен" модел на развитие.
Тя вече е не просто идеологическа, а реална, практическа концепция от стратегическо значение. В последните години се наблюдава как се увеличават мащабът и количеството финансирани "зелени" и екологични проекти.
България се позиционира като много добра дестинация за инвестиции във ВЕИ, темата за "зелена" енергия и енергийна ефективност е основна част от Националния план за възстановяване и устойчивост, а международни финансови институции, като ЕБВР и ЕИБ, все по-осезаемо включват в стратегиите си подкрепа за зеления сектор и инвестиции.
Все повече крайни получатели се обръщат към финансиране на проекти, свързани с ESG, не само заради ценностите, които изповядват, но и заради тенденцията тези тип проекти да решават по правилен начин наболелите теми в глобален аспект и по този начин да са полезни на голям брой хора, които реално представляват техния пазар.
Различните наши финансови инструменти активно допринасят към това – по програма „Възстановяване“ имаме подкрепени инвестиции във фотоволтаични инсталации, със средства от Фондовете ни за градско развитие се изграждат зарядни станции за електромобили, с продукта ни за микрокредитиране по ОПРЧР са подпомогнати 13 социални предприятия.
Фондовете за дялово и квази-дялово финансиране на ФнФ с ресурс от ОПИК 2014-2020 предоставят инвестиции в иновативни решения, насочени към устойчиво развитие и намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда - продукти, услуги, технологии и процеси, както и подкрепят социално-отговорни компании с потенциал за растеж в дългосрочен план.
От друга страна, все повече от нашите посредници финансират този тип проекти – имайки предвид същите причини, валидни и за крайните получатели, като делът на ESG-портфейла в инвестиционната стратегии както на банките, така и на фонд мениджърите, нараства все повече.
Освен CSR (Corporate Social Responsibility) елемента, в случая присъства и чисто пазарният, свързан с възможности за по-голяма възвръщаемост и устойчивост на портфейлите под управление.
Голяма част от средствата по новия програмен период 2021-2027 имат като политики именно този фокус, което е и в съответствие с приоритетите на ЕС.
В момента структураме продукт по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021 -2027, който ще подкрепи предприятията да реализират проекти, свързани с енергийна ефективност и въвеждането на кръгови модели на производство и потребление на ресурси, с индикативен бюджет от малко над 270 млн. евро и с възможност около 100 млн. евро от тях да бъдат предоставени като грант, посредством комбинирано финансиране в единична операция.
Част от планираните за изпълнение дялови инструменти също ще включват ESG инвестиции – повече от предишния програмен период.
Предвижда се Фондът на фондовете да въведе съответните актуални метрики, които да измерват ESG ефекта от нашите инвестиции.
Преобразяването на икономиката до голяма степен зависи и от внедряването на все по-смели иновативни решения, нови технологии и екоиновации, които да адресират предизвикателствата, свързани със зелената трансформация.
Стимулирането на иновациите и предприемаческата екосистема, в която те се развиват - от идея до реално функциониращ бизнес, винаги е било сред приоритетите ни.
Към момента по предишния програмен период 2014-2020 имаме налични на пазара 150 млн. лв. през пет наши фонд мениджъра, които подпомагат иновативни стартъпи.
В заключение, за да се разшири обхватът на "зеленото финансиране" за бизнеса в задоволителна степен, е необходимо преди всичко силна ангажираност на всички ключови участници към устойчивите цели.

Кои са основните стълбове на устойчивото развитие?
Трите стълба, които всички познаваме, са икономически растеж, социална отговорност и опазване на околната среда.
Всеки един от тях има различни аспекти - управленски, бизнес, социален и за да са ефективни, трябва да се намери златното сечение между отделните аспекти и да се интегрира в корпоративната култура като траен елемент.
ESG - Investing in our future ще се състои на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia. Входът е свободен и не се изисква регистрация.
Конференцията се осъществява с подкрепата на Yettel, ОББ, Филип Морис България, Кока-Кола ХБК България, Аксенчър България, Кауфланд България, Летище София и Българска фондова борса.
Повече за събитието можете да откриете тук, както и в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Превръщане на отпадъци в батерии, градски игри и роботи: Ето кои са най-добрите младежки стартъпи за 2025 г.
- Фонд на фондовете увеличи БВП на страната с 2.8% в периода 2019 – 2023 г.
- Мартин Гиков: ESG влияе все по-често върху решенията на бизнеса и потребителите
- Мартин Гиков: България насърчава ESG инвестициите с инструменти и политики
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg