
Ново високотехнологично изследване разкрива близо 1 000 древни селища от цивилизацията на маите, сред които 417 неизвестни досега града, свързани с може би първата в света магистрална мрежа и скрити в продължение на хилядолетия от гъстите джунгли в северната част на Гватемала и южната част на Мексико.
Това е най-новото откритие на останки от цивилизацията на маите отпреди близо 3 000 години, посочват от изследователския екип от гватемалската фондация FARES за антропологични изследвания, която ръководи т. нар. проучвания LiDAR.
Находките бяха публикувани първо през миналия месец в изданието Ancient Mesoamerica.
Всички новоустановени структури са построени векове преди да се появят най-големите градове на маите, които дават началото на големи постижения за човечеството в сферата на математиката и писмото.

При технологията LiDAR се използват самолети, които изпращат светлинни импулси в гъсти гори, което пък позволява на учените „да отлепят“ растителността и да картографират древните структури под нея.
Сред нещата, описани в най-новия анализ, е и първата обширна система от каменни " магистрали или супермагистрали," според изследователите. Досега са разкрити около 177 км просторни пътища, някои от които са с широчина 40 метра и издигнати на до пет метра над земята.
Като част от проучването Cuenca Karstica Mirador-Calakmul, което се простира от джунглата в Петен, Северна Гватемала, до южния мексикански щат Кампече, учените също така са установили наличието на пирамиди, игрища за игри с топка и значителни постижения в сферата на водното инженерство, в това число резервоари, язовири и напоителни канали.
"Това е показателно за икономическата, политическата и социалната сложност на това, което се е случвало едновременно в тези райони," казва пред Reuters водещият изследовател Ричард Хансен.
Най-новите открития датират от т. нар. средна до предкласическа епоха на маите, от периода 1 000 - 350 г. пр. н. е. Смята се, че много от селищата са били контролирани от метрополиса, известен днес като Ел Мирадор.
Това е повече от пет века преди класическият пик на цивилизацията, когато десетки големи центрове са процъфтявали в настоящите територии на Мексико и Централна Америка.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Психолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 4 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 17 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 35 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 49 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg