
Историята на застраховането в България започва малко след освобождението на страната от османското управление.
Индустрията на новата българска държава се развива с бързи темпове и в още в началото на 90-те години на XIX век се появява и нуждата от застрахователни услуги на пазара.
Първото българско застрахователно дружество „България“ е създадено в Русе през 1891 г. Именно то осъществява и първата публична подписка за набиране на акционери. Акции записват 1810 души, с което може да се каже, че е реализирано и първото IPO в страната.
Първите застраховки, които компанията започва да предлага, са за пожар в недвижимо имущество
В следващите години компанията открива свои представителства в Цариград, Берлин, Солун, Скопие, Велес, Битоля, Охрид, Париж, Атина, Пирея, Лондон, Александрия, Чикаго, Амстердам и Мадрид.
Застраховането е сред първите сектори, които се възползват от кооперативното дело. Първото взаимозастрахователно дружество е Учителската взаимноосигурителна и спомагателна каса, създадена през 1902 г.
В началото на XX век широко разпостранени са различните видове селскостопански застраховки, включително на копринени буби, пашкули, тютюн, яйца, снопи на открито и стопански инвентар.
От 1896 г. застраховката за щети, нанесени от градушки, става задължителна за всички земеделски култури, без тютюневите. Въпреки това покритието остава сравнително слабо и задължителният ѝ характер е отменен през 1903 г.

По онова време застрахователите често отказват да сключват полици на пътуващи театри, вятърни мелници и фабрики за барут, които се считат за особено рискови. За сметка на това отстъпка от 10% ползват църквите, манастирите, училищата и болниците.
Застраховките на транспортни товари са въведени за първи път през 1897 г.
Това дава сериозен тласък на износа и пренасянето на стоки на по-големи разстояния.
През 1938 г. застрахователното дружество „България“ първо предлага полици за превоз на грозде. Тогава страната ни е сред водещите износители на грозде в Европа. Година по-късно дружеството предлага застраховки за износ на вино и на „пресни ягоди с вагони и аероплани“.
Първите автомобилни застраховки са въведени през 1925 г. от българската застрахователна компания "Звезда". Те покривали рисковете, които днес включват застраховките каско, гражданска отговорност към трети лица и злополука за пътници и шофьор.
Историята на застраховането в България в началото на миналия век е пълна с любопитни случаи
Застрахователна полица, например, спасява от затваряне фабриката, в която се произвеждали популярните жълти павета, с които до ден днешен са покрити част от централните улици и площади на столицата.
През февруари 1937 г. фабриката „Изида“ край град Елин Пелин е опожарена. Пет застрахователни компании изплащат общо 3 млн. лв. обезщетение, благодарение на което предприятието успява да възстанови своята дейност.
Застрахователните компании от края на XIX и началото на XX век подпомагат и изграждането на множество паметници на културата и архитектурни шедьоври. Сред тях е известната сграда срещу Руската църква в София, построена за Чиновническото кооперативно застрахователно дружество.
По-късно тя става централа на Държавния застрахователен институт, създаден през 1946 г.

Първите официални регулации на застрахователния сектор са въведени през 1926 г.
Това става с приемането на Закон за държавния контрол върху частните предприятия.
През 1940 г. се правят опити за въвеждане на задължително застраховане на добитъка. Най-високата средна премия е за муле (94 лв.) и кон (88 лв.). Премиите за застраховане на кози са оценени на 25 лв. за брой.
За сравнение, средната чиновническа заплата по онова време е била в размер на около 2500 лева, а средната пенсия - около 1400 лева.
През 1943 г. двама от всеки петима българи имат сключена застраховка „Живот“. Средната застрахователна сума за едно домакинство в страната тогава възлиза средно на 16 000 лв.
Застрахователното дружество „България“ подарява полица „Живот“ за престолонаследника Борис III
Полицата е на стойност 50 000 златни лева и е сключена при рождението му на 30 януари 1894 г. След като става пълнолетен през 1912 г., сумата му е изплатена.
След извършения преврат на 9 септември 1944 г. монополът в застраховането е една от главните точки в програмата на първото правителство на Отечествения фронт.
Застраховането е една от първите национализирани индустрии, като официално това се случва на 27 юни 1946 г., когато е приет Закон за национализация на застрахователните дружества и за държавния монопол в застраховането.
Държавният застрахователен институт става приемник на всички застрахователни и взаимноосигурителни дружества в България и остава монополист на вътрешния пазар чак до 1989 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 5 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 7 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgРазбраха се! Реал Мадрид и Карло Анчелоти се разделят
dsport.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg