
Там, където се срещат дивата природа и населените места, се намира зона, която е едновременно част и от двете.
Типичен пример за това са подножията на хълмовете около Калифорния или буйните гори на източните Съединени щати, където дървета, треви и храсти се смесват с домове, пътища и друга градска инфраструктура.
От гледна точка на пожарната безопасност обаче, това се превръща във все по-сериозен проблем, пише Wired.
Горските пожари в западната част на САЩ стават все по-опустошителни както заради изменението на климата, така и поради факта, че все повече хора се преместват в районите, които някога са непокътнати гори.
Припокриването между цивилизацията и природата излага повече хора на опасност от пожари.
Според проучване, публикувано от Frontiers in Human Dynamics, американците масово се местят в райони, които са с висок риск от катастрофални горски пожари или екстремни горещини.
„Те са привлечени от красивите планински пейзажи и по-ниските жилищни разходи някъде в границата между дивата природа и града. Но те просто не знаят, че горският пожар е нещо, за което трябва да мислят. Тези рискове не са нещо, за което брокерът ще им каже или ще бъде включено в официалното описание на недвижимия имот", казва Махалия Кларк от Университета на Върмонт.
Сред „горещите“ точки в САЩ, където повече хора са пристигнали, отколкото са си тръгнали, са много от северозападните щати, както и части от Невада, Аризона, Колорадо, Тексас и Флорида. Повечето от тях вече имат проблеми с горските пожари.

Периодите с горещи, сухи и ветровити дни, когато пламъците лесно се разпространят извън контрол, ще стават все по-често явление със затоплянето на климата.
Тези сезони ще станат по-дълги, пейзажът ще стане по-сух, а високата растителност може да доведе до горски пожари, които са толкова мощни, че създават свои собствени гръмотевични облаци, предизвикващи още повече пожари със своите светкавици.
Колкото повече хора се местят в опасните райони, толкова повече са и рисковете от случайно запалване на пламъци или изграждане на пожароопасни постройки.
Моделите на учените установяват, че американците в последните години се отдалечават от крайбрежните райони с висок риск от урагани. Южните щати, като Луизиана, Мисисипи и Алабама, са миграционни "студени" точки, в които броят на изселниците е по-голям от този на новодошлите. Не такъв обаче е случаят с Флорида, където рискът и от пожари, и от урагани е много висок.
Кларк установява също, че американците се отдалечават от местата, предразположени към краткотрайни, но екстреми горещи вълни, като Средния запад, но въпреки това се стичат към райони с постоянно високи летни горещини, като Югозапада.
Тези промени могат да се дължат на редица припокриващи се икономически и социални фактори.
„Хората напускат районите с висока безработица. Обикновено това са селски райони с дълга история на икономическа депресия. Така че имаме сериозен отлив от районите по поречието на река Мисисипи и през Големите равнини и части от Средния Запад и Юга“, казва още Махалия Кларк.
И макар да е вярно, че някои от по-заможните американци търсят красотата на гористите райони, особено след като пандемията позволи на повече хора да работят дистанционно, необвързани с конкретен град, рязкото поскъпване на жилищата и високата инфлация тласкат хората към места, където жилищата са по-евтини, особено по Западното крайбрежие, където имотите традиционно са скъпи.
Увеличаването на броя на хората, живеещи в зони с горски пожари, има и своята цена. Смъртоносният пожар Camp Fire през 2018 г. в Калифорния доведе до загуби от 16.5 милиарда долара. И то дори без да се включват превантивните разходи за борба с пожарите или предотвратяването им чрез методи, като контролирани изгаряния.
Има и скрити разходи, като въздействието върху здравето на дима от горските пожари.
Авторите на проучването, цитирано от Wired, показва, че американците буквално се движат в грешната посока, което може да доведе до сериозни проблеми в дългосрочен план.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Изоставен небостъргач, някога най-висок в света, отново се строи
- Нестандартна инвестиция: Бункер на НАТО се продава за 375 000 евро
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg