Волатилността на криптопазара е висока, но тя е функция по-скоро на пазарните участници, отколкото на самите активи.
В дългосрочен план този пазар се движи от фундаментални фактори, точно както и традиционните финансови продукти. А измененията в цената в рамките на две или три седмици са по-скоро "шум", който професионалните инвеститори се опитват да елеминират.
Това заяви управителят на Belayer Ангел Гяуров, който взе участие във форума "Еврото, българите и бизнеса", организиран от Darik Business Review.
Той каза още, че биткойнът е първата и си остава най-разпространената криптовалута. Той е най-емблематичният пример за употребата на блокчейн технологията и в момента представлява 50-60% от капитализацията на всички криптоактиви.

Защо криптопазарите са волатилни?
Някои хора използват биткойна като "дигитално злато" за съхраняване на стойност и защита срещу инфлацията, но всеки инвестиционен мениджър знае, че основното правило на инвестициите е диверсификацията, т.е. да не слагаме всички яйца в една кошница.
"В нашия портфейл имаме около 65% блокчейн проекти от първо и второ ниво, такива, свързани с AI, с гейминг и други сектори. Диверсификацията е задължителна, особено в света на крипто, където имаме висока волатилност", каза Гяуров.
Той допълни, че в традиционните финанси има огромен избор от активи за инвеститорите - злато, акции, облигации и т.н., но същото важи и за криптовалутите.
Освен биткойна, на пазара съществуват различни дигитални активи, включително етериум, който е нещо като "магистрала", на която могат да се развиват много проекти и това тепърва започва. Управителят на Belayer посочи:
"По отношение на волатилността, основното определение е, че тя се измерва според това колко силно се променя цената на даден актив спрямо неговия фундамент. Акциите на компании, като Amazon и Tesla, понякога се повишават с по 10% за една седмица, но това не означава, че за същия период нейните фундаментални финансови показатели са се променили толкова драстично".

Как да инвестираме в крипто?
Гяуров каза още, че волатилността е функция на участниците на пазара, а не толкова на самите активи и добави, че една масова разпродажба може да се случи по хиляди причини. Инвеситорите влагат и емоция в търговията, имат различни нагласи и по тази причина краткосрочните колебания на цените могат да бъдат сериозни.
"Нашата цел в Belayer е да елиминираме този "шум" и да инвестираме дългосрочно. А клиентите съветваме да "осредняват" покупната си цена. Например, ако искате да инвестирате 50 000 лева в криптовалути, недейте да вкарвате всички наведнъж, а ги инвестирайте на 10 вноски по 5000 през три седмици. Така ще избегнете негативните ефекти от волатилността".

Как се променят регулациите?
По думите му, Европа в момента изпреварва Съединените щати по отношение на регулацията и институционализирането на криптопазара.
Подготовката на директивата, наречена MiCA (от англ. Markets in Crypto-Assets Regulation), отне близо две години и се очаква да влезе в сила на 1 юли тази година.
"Тя засяга две неща - т. нар. stablecoins, които са обвързани с курса на някоя конвенционална валута, както и компаниите, които предлагат инвестиционни криптопродукти и управляват портфейли на клиенти, каквато е Belayer. Цялата регулация гледа "под лупа" всички участници на пазара с цел защита на крайния потребител".
Според експерта, на пазара се появяват и нови продукти. Инвестиционната компания BlackRock пусна т. нар. "токенизиран" фонд в мрежата на Ethereum, който предлага инвестиции в стандартни финансови инструменти, основно американски държавни облигации.
Но когато е "качен" в блокчейн мрежа, таксите за инвеститорите намаляват, сключването и т. нар. сетълмент се осъществяват 24/7 и се повишава ефективността.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 4 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg