
През четвъртото тримесечие на 2023 г. брутният вътрешен продукт на България се повишава с 1.6% в реално изражение (очаквано по-бавно от предходните тримесечия), а за цялата година се очертава ръст от 1.8%, който е един от относително високите в ЕС.
Това се посочва в макроикономическия анализ на ОББ за последното тримесечие на миналата година.
"От страна на производството, през тримесечието икономическата активност се движеше главно от услугите. Те не само че нараснаха най-бързо (с 1 реално спрямо същото тримесечие на 2022 г.), но поради огромния си относителен дял в БВП от 61.9%, солидно подкрепиха растежа на икономиката като цяло.
На този фон, индустрията отчете сравнимо увеличение от 0.9%, но нейното влияние беше далеч по-слабо, тъй като тя заема близо три пъти по-малък относителен дял в БВП от 18.8%.
Най-малкият бранш в БВП - този на строителството, с дял от 2.7%, също увеличи продукцията си с 0.7%, докато селското стопанство се сви с -3.9% при дял в БВП от 4.5%“, коментира главният икономист на ОББ д-р Емил Калчев.
Причина за по-слабия резултат през четвъртото тримесечие е забавянето на растежа в еврозоната, следствие от рестриктивната парична политика на Европейската централна банка.
Освен това, най-големият търговски партньор на България - Германия, изпадна в техническа рецесия, което оказа влияние към леко забавяне на икономическата активност и у нас.
"Перспективите пред икономиката за 2024 г. ще продължат да зависят от тенденциите в еврозоната, както и от национални фактори. Най-вероятният сценарий за еврозоната е леко забавяне на растежа до 0.4% (0.5% за 2023 г.) при инфлация от 2.4%.
На този фон, икономическата позиция на България изглежда по-добра. Нашите очаквания са растежът да е малко по-висок от миналата година и да достигне 2.3% при спадаща средна инфлация до 4.2%“, прогнозира Калчев.

Статистическите данни за безработицата показват устойчиво ниво от 4.4% през януари 2024 г. (4.3% в края на 2023 г.), като експертите на банката не очакват сериозни промени в безработицата за цялата година. Тяхната прогноза е за 4.2% в края на декември.
"Ситуацията на трудовия пазар в страната е, общо взето, непроменена. Тя се характеризира с ограничено предлагане на квалифициран персонал и относително високо търсене, което се отразява в относително висок ръст на средната работна заплата в страната, който е по висок от инфлацията“, обяснява Калчев.

Ръстът на цените продължава да се забавя и през февруари 2024 г. Така хармонизираната инфлация намалява до 3.5% спрямо февруари миналата година.
От своя страна, и базисната инфлация (без храните и горивата) следва същата тенденция, като достига 4.1%. Т. нар. потребителска инфлация (по националната методология) е малко по-ниска от хармонизираната, като за февруари спада до 3.3%.
"С най-бързо растящи цени към февруари се оказват отново ресторантите, хотелите, здравеопазването и образованието“, казва още Емил Калчев.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Психолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 7 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 20 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 38 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 52 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg