
Нищо не е вечно. Тази максима със сигурност е вярна и за самолетите. Повечето съвременни машини имат живот от поне 30 години, но когато времето им изтече, къде отиват?
Пенсионираните самолети се изпращат в специални гробища. Те представляват гигантски открити паркинги за машини, които очакват своето бъдеще.
„След като машината пристигне на самолетното гробище, ще се случи едно от двете неща: ще остане в него и ще бъде напълно поддържана или ще бъде бракувана за части“, обяснява за Travel + Leisure бившият пилот и професор в университета на Невада.
Първото се случва, когато авиокомпаниите извеждат от експлоатация самолети, които все още са годни за полет, но вече не са лъскави и нови.
„Тъй като индустрията на въздухоплавателните средства продължава да се развива, авиокомпаниите вадят някои от по-старите си самолети от експлоатация“, казва Бъб. „Други авиокомпании пък ги купуват, защото са по-евтини от новите.“

Но ако самолетът е твърде далеч от разцвета си, той обикновено отива за части.
„След като е изведен от експлоатация, от пътническия самолет първо се източват всички течности, като останало гориво, хидравлична течност и смазочни материали. След това всички полезни части - от инструменти до двигатели, се отстраняват за препродажба“, казва авиационният историк Шей Оукли.
„След като тези два процеса бъдат завършени, самолетът е готов за бракуване. Това, което остава след разглобяването му, особено металите и пластмасите, почти винаги се рециклира по някакъв начин. В края на процеса от машината не остава почти нищо."
Гробища за самолети могат да бъдат открити по целия свят, най-често обаче те са разположени в дестинации със сух климат.
„Ако бракуването се забави или въпросният самолет е консервиран за възможна бъдеща употреба, изключително сухият въздух в пустинна среда действа като естествен консервиращ агент, особено за метали, които иначе биха корозирали“, казва Оукли.
„Правилно „запечатан“ самолет, съхраняван в пустинно хранилище, се нуждае от минимална поддръжка, за да стане отново годен за полет. А ако най-накрая бъде бракуван, частите му ще имат малко или никакви щети от стихиите.
В този ред на мисли, не е изненадващо, че най-големите гробища за самолети се намират в пустинята.
„Има по-малко дъжд, сняг и други неблагоприятни метеорологични условия, които могат да причинят ръждясване“, казва Бъб. Вземете, например, базата на военновъздушните сили Дейвис-Монтан в Тусон, Аризона.
Това е домът на 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group (309 AMARG), която управлява най-голямата авиационна база в света, способна да побере повече от 4000 самолета - по-конкретно военни машини - от изтребители до бомбардировачи, на 42 квадратни километра земя.
Въпреки че не можете да я посетите, можете да видите много от самолетите от периферията на съоръжението, извън оградата.
За да видите пенсионирани търговски самолети, трябва да се насочите към второто и третото по големина самолетни гробища в света в Мохаве и Калифорния. Подобно на Дейвис-Монтан, тези места не са достъпни за обществеността, но можете да надникнете в тях с помощта на Google Earth.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg