
Ескалацията на напрежението в ивицата Газа след нападението на групировката Хамас на израелска територия е най-силната за последното десетилетие.
Много икономисти се опасяват, че освен огромните човешки жертви, които взима конфликтът, той може да има и колосални икономически последствия, пише darik.bg.
Петролът поскъпна заради опасенията от нова дестабилизация на Близкия изток, а ако конфликтът се разшири и на други места (каквито закани вече бяха отправени от Иран и подкрепяната от ислямската република групировка Хизбула, базирана в Ливан), реакцията на пазарните участници може да е и още по-силна.
Как обаче това може да се отрази на България?
"Израел е на 11-о място у нас по размер на инвестициите сред общо 79 държави, развиващи бизнес в страната към края на 2022 г. Израелските компании са създали общо 7200 работни места у нас, а оборотът им само за 2021 г. възлиза на 2 милиарда лева.
Те са най-широко представени в IT индустрията, където работят 35% от тях, като след нея се нареждат търговията, недвижимите имоти и производството", коментира за Darik Business Review Людмил Стойчев от независимата агенция за пазарни и бизнес изследвания CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
По думите му 73% от израелските компании у нас са базирани в София, като основната им дейност е продажбата на услуги.

У нас има и много технологични фирми, които работят с партньори от Израел в областта на технологичните разработки, софтуерните продукти и др.
"Едва ли конфликтът в ивицата Газа ще има дългосрочни икономически ефекти, особено за България. Притеснителното е дали технологичният сектор в Израел ще успее да се възстанови и да продължи да привлича инвестиции, тъй като през последните години страната се утвърди като един от най-големите технологични и стартъп центрове в света", коментира още Людмил Стойчев.
Някои от компаниите в IT сектора обаче вече усещат проблемите, свързани с напрежението в Израел, при комуникацията със своите служители, клиенти и партньори.
Несигурността в страната може да забави много проекти, имайки предвид, че в момента Израел провежда най-мащабната мобилизация в историята си.
По данни на Bloomberg, част технологичните компании в Израел, които работят за външни клиенти в Европа и САЩ, са спрели поне временно своите проекти.
Освен това, в палестиниските територии също има компании от IT сектора, които са тясно свързани с бизнеса в Израел. За тях затрудненията могат да бъдат още по-сериозни.
Ефектите върху туризма
Сред засегнатите сектори у нас се очаква да бъде и туризмът, тъй като през последните години българските туристически дестинации приемат все повече гости от Израел.
След събитията от 7 октомври обаче много авиокомпании отмениха полетите си до Израел, а правителствата отправят предупреждения към гражданите си да не пътуват към региона.
"Във възникналата изключително тежка ситуация има нужда от статегия, мислене и подход, които Мистиреството на туризма и държавата трябва да демонстрират.
Израелските туристи са важни за нас по много причини, включително културни, исторически и такива, свързани с традиционно приятелските отношения между България и Израел.
Потенциалът за развитието на този туристически пазар беше огромен и ние имахме увереност в положителния тренд, но сегашната ситуация променя всичко", коментира пред Darik Business Review изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова.
По думите ѝ, сигурността е фактор номер едно в туризма, независимо от всички други предпоставки за привлекателността на една държава. И когато сигурността е разрушена като даденост, тя предопределя изключително негативни последствия.
Тя каза още, че туризмът може да свърже най-отдалечените точки на света, но е и най-добрата платформа за постигане на сближаване, дори след години на политически, военни и други конфликти.

"Туризмът е втората сцена на дипломацията и неговата роля в България, от гледна точка на държавната политика, е абсолютно подценена и неразвита", заяви изпълнителният директор на Националния борд по туризъм.
Полина Карастоянова призовава Министерството на туризма и българската държава да се погрижат не само за нашите сънародници в Израел, които искат да се върнат в България, но и за израелските граждани, които имат нужда от закрила.
"Имаме всички предпоставки и причини да поканим израелски граждани, които са загубили домове и близки, аналогично на начина, по който се отнесохме към украинските граждани.
Време е да поскъпим човешки като държава и като народ. Озадачена съм, че министърът на туризма няма позиция по този въпрос", коментира още Карастоянова.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg