
Класическите гръцки мраморни скулптури днес изглеждат свежи и бели. Но те не винаги са били такива.
Това сочат данните от ново проучване, което установява, че известните 2500-годишни скулптури на Партенона са били цветни, изрисувани с флорални шарки и други сложни дизайни.
Използвайки неинвазивна техника за изобразяване, изследователи от Британския музей - където се намират почти половината от скулптурите, и Кралския колеж в Лондон откриват следи от боя върху 11 от 17 фигури, според проучване, публикувано в списание Antiquity и цитирано от CNN.

Боята често не оцелява върху археологически находки, особено в случая със скулптурите на Партенона, които датират между 447 и 438 г. пр. н. е. и са непрекъснато изложени на влиянието на околната среда, казва водещият автор на изследването д-р Джовани Вери, учен по консервация в Института по изкуствата в Чикаго.
„Това са само тънки слоеве боя в най-горната част на повърхността на тези обекти. Боята е първата, изложена на въздействието на околната среда“, казва Вери.
„Възможно е по време на консервационни и реставрационни действия тези малки следи, които изглеждат като мръсотия, да са премахнати по невнимание,“ допълва той.
Гърция многократно е призовавала за връщането на скулптурите, които британският дипломат лорд Елгин премахва от внушителния храм Партенон в Атина в началото на 19 век, когато е посланик в Османската империя, управлявала Гърция по това време.
Инфрачервена светлина открива следи от отдавна изгубена боя
Техниката, използвана за откриване на боята, е създадена през 2007 г. от Вери и е известна като индуцирано луминесцентно изображение. Процесът използва инфрачервена светлина, която открива микроскопични следи от боя, които окото не може да види, казва ученият.
Чрез осветяване на скулптурите с червена светлина пигмент, известен като "египетско синьо", абсорбира светлината и се появява на камерата като светещо бяло.
„Египетско синьо“ е популярен пигмент за времето си, правен с помощта на калций, мед и силиций, според Кралското дружество по химия. Ярко синьото е високо ценено заради редкостта си и обикновено се пази за изобразяването на кралски особи или богове.
Отличителното синьо е открито на няколко места в мраморните скулптури, включително в опашката на змията върху скулптурата на митичния цар Кекропс, във фоновото пространство на статуите на Деметра и Персефона и върху дрехата, носена от Диона - майката на Афродита, според проучването.
Изследователите откриват и лилав цвят, но не с помощта на технологии, а с просто око. Оттенъкът, наречен от тях „партенонско лилаво“, е особено уникален, се казва в проучването, тъй като не е направен от миди – обичайната древна средиземноморска рецепта за цвета.
На този етап реконструкцията на оригиналния външен вид на скулптурите „не е възможна“, казва експертът, тъй като техниката за изобразяване открива само синя боя, а „възпроизвеждането в съвременни условия на един от най-великите шедьоври на човечеството не е нещо, към което можем да се отнасяме лекомислено“, добавя Вери.
Проучването посочва и по-ранни случаи, в които е установено, че гръцки скулптури са били оцветени, като например през 2008 г., когато консерваторите в Музея на Акропола в Атина откриват зеленикав пигмент върху Западния фриз с изображение на конник.
Вери се надява, че скоро ще бъдат разработени допълнителни техники, за да се открият и други цветове, присъстващи на скулптурите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg