
Все повече хора се възползват от практиката за съчетаване на работата с почивката (workcation на английски език) в последно време със скока в популярността на дистанционните и хибридните модели на работа.
Ако искате да работите, докато сте на почивка, Барселона може би е идеалното място за това, според компанията IWG, изготвила класация от 26 града по света, оценявайки ги по скала от 1 до 10 в категории: климат, култура, настаняване, транспорт, храна и напитки, щастие, скорост на широколентовия интернет, наличност на гъвкави работни пространства.
“Категориите са подбрани така, че да отразяват оптималната среда за работа в чужбина, в това число основни изисквания за живеене,” казва Дарън Роджърс, мениджър на IWG за Сингапур.
“Има също така и фактори, които могат да се отразят на продуктивността, като широколентовия интернет и наличността на гъвкави работни пространства.”
Барселона, който е известен с оживената си културна сцена и почти целогодишното слънчево време, се нарежда на първо място за онези, които “търсят идеалната комбинация от работа и почивка,” казват от IWG.
От компанията също така са провели проучване сред над 1 000 служители, които използват хибриден модел на работа, като то установява, че близо трима на всеки петима души (57%) са били на почивка с работа през последната година, по време на която са удължили почивката си, като са работили от чужбина.
“Хоризонтът на днешните служители вече не е ограничен само до техните държави,” казва Роджърс.
“Свидетели сме на това, че служителите по света наистина оценяват възможността да могат да удължат почивката си с workcation, а работодателите, от своя страна, също се облагодетелстват от силно ангажираните, щастливи и продуктивни екипи.”
Най-добрите градове за дистанционна работа
Проучването установява, че скоростта на широколентовия интернет е най-важното нещо за дигиталните номади, изпреварвайки по важност разходите за живот и времето.
“Възходът на дистанционната работа вече позволява на служителите да работят, откъдето могат да бъдат най-продуктивни, дори и това да е в чужбина,” допълва Роджърс. “Това е възможно благодарение на облачните технологии, които изискват надеждна и висококачествена интернет връзка.”
Сингапур получава най-висока оценка в категорията скорост на широколентовия интернет (9), следван от Ню Йорк (8.5) и Хонконг (8). Той се нарежда на 21-во място в общата класация с високи резултати в други категории, като щастие и транспорт.
“Сингапур също така е основният финансов център в Азия, а космополитният град-държава разполага с най-доброто летище в света и често е считан за дестинация за лесен достъп до Азия, в това число и Югоизточна Азия,” казват от IWG.
Барселона и Торонто, които заемат първите две места в класацията, отчитат особено високи резултати в категориите за скорост на широколентовия интернет и цени за настаняване.
Ето и как изглежда Топ 10 на класацията:
1. Барселона
2. Торонто
3. Пекин
4. Милано
5. Ню Йорк
6. Рио де Жанейро
7. Амстердам
8. Париж
9. Джакарта
10. Лисабон
Средната стойност на наемите в Барселона възлиза на 1 158 долара, докато в Торонто е 1 769 долара. За сравнение, настаняването в Ню Йорк струва средно 3 632 долара на месец и е най-скъпото в класацията.
Привлекателността на Барселона
Привлекателността на Барселона се крие в “уникалната комбинация от слънце, море, пясък и космополитна атмосфера,” казват от IWG.
Според проучването, испанският град получава добри резултати в категорията разходи за транспорт и има “относително ниски разходи за живот”, в сравнение с други популярни европейски градове.
Чаша кафе в Барселона струва средно 2.68 долара, в сравнение с 4.92 долара в Лос Анджелис и 4.57 долара в Пекин, допълват от IWG.
Освен относително достъпните цени за настаняване, Торонто получава високи резултати и в категориите щастие и “изобилие от гъвкави работни пространства,” сочи проучването.
“Най-големият канадски град предлага разнообразни изживявания на дигиталните номади, като над 25% от него са покрити с гори, а впечатляващите 18% са отделени за паркове, които предоставят достатъчно зелени площи за отдих на фона на оживената градска среда”.

Испания и Канада предложиха нови програми за дигитални номади през миналата година, привличайки професионалисти, които могат да вършат работата си отвсякъде.
Челната тройка се оформя от китайската столица Пекин, който е и най-добрият азиатски град за съчетаване на работа с почивка. Той се “представя изключително добре” в категории, като култура, настаняване и разходи за транспорт, казват от IWG.
Градът разполага с общо 1 484 галерии и музеи, което е вторият най-голям брой в класацията след Ню Йорк. Разходите за наем са средно 1 204 долара на месец, според проучването.
“Арт сцената от световна класа в града с множеството галерии и културни места предлага забележително изживяване за пътуващите, които искат да се запознат с богатото културно наследство на Китай и със съвременните иновации,” посочват от IWG.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg