
Мъж и жена, които се занимават с киберпрестъпления, се признаха за виновни в опит за изпирането на биткойни на стойност 4.5 млрд. долара, които мъжът успява да открадне през 2016 г.
Хедър Морган и Иля Лихтенщайн са арестувани миналата година в Ню Йорк, след като полицията успява да свърже луксозния им начин на живот с обира.
Докато се опитват за заблудят властите, Морган се представя за рапър и предприемач.
Като част от сделката на двамата с разследващите власти Лихтенщайн признава, че той стои зад хакерската атака, при която са откраднати биткойните.
Двамата пледират виновни по обвиненията в пране на пари, но Морган се признава за виновна и по допълнително обвинение за заговор за измама срещу САЩ.
Въпреки че се опитват да прикрият престъпленията си, Морган публикува с артистичния си псевдоним Razzlekhan десетки музикални видеа и рап песни с неприличен текст, които са заснети в района на Ню Йорк.
В текстовете си тя се определя като "крокодила на Уолстрийт".
В статии, публикувани във Forbes Морган твърди, че е успяла бизнес дама от технологичния сектор, като определя себе си като "икономист, сериен предприемач, софтуерен инвеститор и рапър".
Докато работи по своя образ на рапър и технологичен предприемач, тя и съпругът ѝ, който е програмист, се опитват да осребрят състоянието си, откраднато от крипто компанията Bitfinex.
Двамата сега са заплашени от сериозни присъди, като Лихтенщайн може да попадне в затвора за 20 години, а Морган - за 10.
При ареста им през февруари 2022 г., притежаваните от тях 119 000 биткойна са били на стойност 4.5 млрд. долара, което прави конфискацията най-голямата в историята на министерството на правосъдието в САЩ.

Когато биткойните са откраднати чрез хакерска атака, стойността им е била около 71 млн. долара.
Съдебните документи разкриват подробно как двамата превръщат част от откраднатите от Bitfinex биткойни в милиони долари традиционни пари, използвайки усъвършенствани техники, за да останат под радара на властите.
Двамата разделят биткойните на малки количества и с фалшиви самоличности ги прехвърлят в хиляди различи криптопортфейли.
Те също така смесват откраднатите средства с други криптовалути с криминален произход в пазара Alphabay в тъмната мрежа
Двамата също трака купуват златни монети и основават кухи компании така че биткойните да изглеждат като законно придобити.

Една от грешките на двойката е, че пазаруват с ваучери във веригата супермаркети Walmart, за които е платено с част от откраднатите средства.
"Полицията успява да свърже ваучерите за Walmart с част от откраднатите от Bitfinex средства, което отваря разследването по-нататък," казва Джонатан Левин, основател на компанията Chainalysis, която е участвала в разследването.
"Закупуването на ваучери и преместването на средства между различни борси така и не създава прекъсването на произхода на средствата, на което двойката се надявала," допълва той.
Когато полицията нахлува в апартамента на двойката в Манхатън, открива книги с издълбана вътрешност за укриване на мобилни телефони.
Те също така намират десетки телефони, няколко USB флашки и 40 000 долара в брой.
От полицията успешно разшифроват електронна таблица, в която подробно са описани сложните методи, използвани от двойката за изпирането на средствата.
В съдебните документи се посочва, че има данни за това, че Морган и Лихтенщайн планирали да напуснат САЩ в посока Русия, където той е роден.
Ако бяха успели, те вероятно щяха да живеят като милиардери бе заплахата за арест от страна на САЩ.
Когато хакерската атака е осъществена, клиентите на Bitfinex губят 36% активите си, притежавани от борсата. До 2019 г. компанията успява да възстанови средствата на жертвите, така че базираната в Хонконг компания и някои клиенти, които заменят загубите си за акции в нея сега очакват да бъдат обезщетени, след като откраднатите биткойни бъдат върнати.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg