
Изборът да пътувате с влак из Европа ще ви струва средно четири пъти повече от това да летите. Това се казва в голям нов доклад на Greenpeace, който определя разликата в цените като „възмутителна“.
В някои случаи може да има 30 пъти разлика в стойността, като например по маршрути между Барселона и Лондон, тъй като железопътните оператори не могат да се конкурират с цените на самолетните билети от 13 евро.
Според Greenpeace, прехвърлянето на 3.36 млн. полета годишно между столицата на Обединеното кралство и Барселона към железопътния транспорт ще спести приблизително 461 000 тона вредни парникови газове – еквивалент на годишните емисии, генерирани от всички автомобили в Глазгоу.

Докладът на екологичната организация обвинява неравностойните регулации, които облагодетелстват нискотарифните авиокомпании за сметка на климата и пътуващите.
Проучването, което сравнява цените на билетите по 112 маршрута между 27 големи европейски града, установява, че полетите са по-евтини по 70 процента от маршрутите, а влаковете са средно два пъти по-скъпи.
В Обединеното кралство пътуващите плащат четири пъти повече за билети за влака. Полетите са перманентно по-евтини по всичките 12 маршрута от и до Великобритания, включени в проучването, включително вътрешния между Лондон и Шотландия.
Страните с най-скъпите билети за влак, в сравнение с полетите, са Великобритания, Испания, Белгия, Франция и Италия, посочват още от Greenpeace, цитирани от Independent.

В Централна и Източна Европа влаковете по-често са по-евтини, в сравнение със самолетния транспорт, отколкото в Западна Европа, обаче честотата, скоростта и връзките обикновено са по-лоши.
Докладът установява, че с изключение на някои „наистина ефективни“ влакови маршрути, като Амстердам-Лондон, Лондон-Единбург и Тулуза-Париж, все още най-популярните полети на къси разстояния в Европа остават по-евтини от пътуването с влак.
От повече от 100 анализирани маршрута, влакът се счита за „почти винаги по-евтин“ само за 23, като шест от тях нямат алтернативни директни полети, а други шест не се обслужват от нискотарифни авиокомпании.
Greenpeace счита само 12 от 23-те за „добри влакови маршрути“ - с повече от три директни връзки на ден, добра средна скорост, висока надеждност и обикновено струващи по-малко от полет, но не повече от €150.

Най-добрите железопътни маршрути включват Берлин-Прага, Цюрих-Виена, Цюрих-Берлин, Атина-Солун, Варшава-Берлин, Прага-Будапеща, Порто-Лисабон и Мадрид-Барселона.
Според Greenpeace, „летенето само изглежда като изгодна сделка, защото цената на замърсяването е висока“.
Организацията посочва още, че авиокомпаниите поддържат цените си изкуствено ниски, защото не плащат толкова данъци, колкото железопътния транспорт в повечето европейски страни.
Въпреки констатациите на Greenpeace, да замените самолета с влак е по-изгодно, ако пътувате в по-голяма група, според Which?. Четиричленно семейство, например, може да спести над 100 евро, избиайки спален вагон, докато по-голямо семейство може да спести и повече от 280 евро.
Самостоятелните пътуващи и двойките обаче плащат значително повече, ако изберат влака пред самолета.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 6 минПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 15 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 28 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 46 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 1 час6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg