
Добивът, или т. нар. "копаене" на биткойни може да изглежда като изключително печелившо начинание, но изследванията всъщност показват, че в повечето случаи директната покупка на криптовалути излиза по-изгодно. Това показва проучване на консултантската компания Hashrate Index, цитирано от Coin Telegraph.
Сред основните причини, които отказват много потребители от директния добив, е цената на необходимото оборудване, регулаторната несигурност и липсата на технически опит.
Хипотетично, ако хората преодолеят горните предизвикателства, те биха могли да се насладят на някои предимства, като пълната автономия върху своите операции и диверсификация на крипто инвестициите чрез физически хардуер, вместо директно закупуване на биткойни, но цялото начинание обикновено е доста рисковано и трудоемко, смятат експертите.
Колко се печели от "копаенето" на криптовалути?
Анализаторът на Hashrate Index Джаран Мелеруд изчислява прогнозните печалби на биткойн "миньорите" през следващите пет години при различни оптимистични и песимистични сценарии за крипто пазара. Сметките показват, че "копачите" е по-вероятно да понесат загуби дори и при сравнително оптимистични прогнози за цената на биткойн.
Добивът на криптовалути е динамичен бизнес, при който хардуерът обикновено остарява в рамките на пет години поради въвеждането на по-ефективни машини на пазара. За това Мелеруд изчислява възвръщаемостта, допускайки, че текущото поколение машини за "копаене" ще бъде бракувано след пет години.
Анализът използва постоянна цена на електроенергията от 7 американски цента за киловатчас и променя цената на биткойн и т. нар. хешрейт на мрежата (от англ. hashrate - комбинираната изчислителна мощност, която се използва за добив и обработка на транзакции в блокчейн платформата на биткойн), за да оцени маржовете на печалба на машините.

Трябва обаче да се отбележи, че цената на електроенергията варира в световен мащаб и биткойн "миньорите" могат да сключват ексклузивни сделки с компании за производство на енергия. Така те фиксират разходите си за по-дълъг период, което може да подобри нормата им на печалба. По данни на New York Times, например, компанията за добив на криптовалути Riot Platforms е плащала около 3 цента на киловатчас в Тексас, докато други индустрии са плащали около7 цента.
"Копането е по-изгодно от покупката, ако имате достъп до цени на електроенергията под 4 цента за киловатчас", обяснява Джаран Мелруд.
Биткойн "миньорите" биха били печеливши, само ако могат да възстановят 100% от капитала, изразходван за закупуване на машините, с добавяне на оперативните разходи. Всеки допълнителен биткойн, който хардуерът носи на своя собственик над тази сума, представлява печалба.
Например, ако деноминирана в биткойни инвестиция от 1 биткойн в съоръжения за копаене възвръща 0,9 биткойна в края на петгодишния период, директната покупка би била за предпочитане пред добива.
Анализаторите на Hashrate Index смятат, че "миньорите" ще успеят да получат положителен резултат само в най-възходящите сценарии за пазара, при които цената на биткойн ще достигне 500 000 долара за токен до 2028 г., докато хешрейтът на мрежата расте с 10% по-бавно от цената на самата криптовалута.
Дори в ситуации, в които биткойн достигне 250 000 долара до 2028 г. със скромно увеличение на хешрейта, "копачите" биха възстановили само 83% от първоначалната си инвестиция.
Какво показват историческите данни?
Компанията за финансови услуги River Financial разглежда историческите данни, за да разбере дали и кога добивът е бил по-добър вариант от директното закупуване на биткойни от пазара. Проучването установява, че през последните пет години притежаването на машини за добив е било за предпочитане в 53.6% от времето.

Основата на анализа на River Financial е подобна на тази в доклада на Hashrate Index — "миньорите" печелят, ако цената на биткойн нараства по-бързо от скоростта на хеширане на мрежата с течение на времето или ако цената намалява с по-бавна скорост от скоростта на хеширане на мрежата.
Това допускане обаче е само на теория. Едно от слабите места на анализа е, че дори когато цената на биткойн се покачва по-бързо от скоростта на хеширане, "копачите" все още могат да понесат загуба поради ниската действителна цена на токените. Точно това се случи в края на 2022 година, например, когато много компании от сектора фалираха.
И двата доклада стигат до извода, че добивът на биткойн има най-голям смисъл само преди началото на силен възходящ цикъл, докато директните покупки на биткойн са по-изгодни през цялото останало време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg