
Преходът към електрически превозни средства променя европейската автомобилна индустрия.
Продажбите на превозни средства на алтернативна енергия достигнаха рекордните 4.4 милиона единици през 2022 г., което представлява 47% от всички регистрации на нови превозни средства в Европа.
Електрическите автомобили са водещият фактор в този процес с ръст на продажбите от 28%, което представлява 12% от всички регистрации на нови превозни средства.
С наближаващия краен срок за спирането на производството на двигатели с вътрешно горене през 2035 г., автомобилният сектор е на прага на пълна трансформация, която засяга не само производителите, но и техните доставчици и клиенти.
Един от най-големите рискове за европейските автомобилни компании обаче е конкуренцията от Китай.
След като регистрира потенциала на електрическите превозни средства преди 15 години, Китай инвестира огромни ресурси в изграждането на конкурентна екосистема за производството им и в момента е глобален лидер, който продава два пъти повече електромобили, отколкото Европа и САЩ, взети заедно.
В същото време, Пекин държи конкурентно предимство в почти всички сегменти от веригата за доставка на компоненти, използвани в индустрията на електромобилите.
Това се посочва в анализ на Allianz, посветен на бъдещето на европейската автомобилна индустрия.

Как преминаването към електрически превозни средства променя конкуренцията в Европа?
Въпреки успехите по пътя към декарбонизацията, подходът на Европа към автомобилите с алтернативна енергия представлява сериозен риск за местната автомобилна индустрия.
Промените трансформират цялата база от доставчици, както и нуждите на клиентите, което пък дава възможности за включването на нови участници на пазара.
Четири от всеки пет автомобила, продадени в Европа, се сглобяват на местно ниво. Старият континент все още е и световна експортна сила в сектора.
Търговията с автомобили генерира между 70 и 110 милиарда евро търговски излишък за европейската икономика всяка година през последното десетилетие.
Заедно с Япония и Южна Корея, регионът доминира в световния износ на автомобили, обслужвайки търговския дефицит на големи икономики, като Китай и САЩ.
На макро ниво автомобилната индустрия е най-големият единичен промишлен сектор в Европа, като представлява 10% от добавената стойност на производствената индустрия, а в някои страни, като Германия, Унгария, Чехия и Словакия, делът е още по-висок и достига около 20%.
Компонентите на силовото предаване (двигател, трансмисия, изпускателна система и т.н.) генерират между 25% и 30% от общата цена на автомобила и по дефиниция са най-засегнати от преминаването към електрически превозни средства.
Електрическото задвижване е много по-просто и изисква значително по-малко части, но в същото време е много по-скъпо (30-40% от общата цена на автомобила), като само батериите представляват 20-30% от нея.
И докато производителите на автомобили се учат да работят с нови доставчици и партньори, нарастващата концентрация на пазара се превръща в повод за безпокойство.
Шест от десетте най-големи производители на батерии за автомобили са базирани в Китай и контролират около две трети от световния пазар.
Стратегическото значение на батериите подтикна някои автопроизводители да инвестират сериозно в собствения си капацитет, най-често чрез партньорства със специализирани играчи.
Как Китай се превърна в световна сила в продажбите на електромобили?
Въпреки бързия си напредък по пътя към декарбонизацията и електрификацията на автомобилния сектор, Европа е на второ място в света. През 2022 г. повече от 5.4 милиона електрически превозни средства, или две трети от всички в световен мащаб, са регистрирани в Китай.
Ръстът на годишна база е с впечатляващите 83%, а превозните средства на алтернативна енергия представляват 20% от общите регистрации.
Навлизането на електромобилите отразява нарастващия потребителски интерес към електрическите автомобили, националните и регионални схеми за субсидии и атрактивните нови модели, излизащи на пазара.
Най-старите производители на автомобили в Китай водят началото си от 50-те и 60-те години на миналия век, но набират популярност едва през 80-те години, когато, следвайки примера на Южна Корея, започват да се учат от чуждестранните компании чрез сглобяването на компоненти, доставяни от европейски и американски производители.
През 1994 г. китайското правителство допуска по-големи чуждестранни инвестиции в сектора с възможност за международните производители да основават съвместни предприятия с местни компании.
Тази мярка се приема добре от чуждестранни инвеститори, което позволява на Китай да привлече на местния пазар японски, европейски и американски компании.
Местното производство на автомобили се увеличава от 1.4 милиона превозни средства през 1994 г. до 13.8 милиона през 2009 г., когато Поднебесната империя успя да изпревари Япония и САЩ като най-големия производител на моторни превозни средства в света.

В началото на 2010 г. обаче китайските производители на автомобили все още страдаха от значителна разлика в технологиите и качеството, а чуждестранните конкуренти държаха 70% дял на местния пазар.
Електрическите превозни средства бяха идентифицирани като бъдещото конкурентно "бойно поле", а китайските власти разпознаха в тях възможност за справяне и с други критични проблеми, като замърсяването на въздуха и енергийната сигурност.
Основен крайъгълен камък беше пилотната програма „Десет града, хиляди превозни средства“, която стартира през 2009 г. с цел да насърчи приемането на електромобилите и развитието на местната индустрия чрез предоставяне на финансови стимули за купувачите, закупуване на държавен автопарк, подпомагане на развитието на инфраструктурата за зареждане и насърчаване на научните изследвания и разработките в технологиите за електромобили.
Защо експанзията на Китай в сектора е заплаха за Европа?
С нарастването на популярността на електрическите превозни средства, китайските компании активно разширяват пазарния си дял, което води до спад във вноса на чужди автомобили, се посочва още в анализа на Allianz.
Европейските автопроизводители генерират над 50% от общия внос на моторни превозни средства в Китай и точно по тази причина са изправени пред най-голям риск.
През последното десетилетие пазарният дял на европейските автомобилни компании в страната е спаднал от приблизително 2.9% до 1.8% от общия брой регистрации.
Ръстът на местното производство застрашава и операциите, които европейските производители на автомобили са установили в Китай под формата на съвместни предприятия, но също и няколко дъщерни дружества с мажоритарен контрол.

Нарастващата конкурентоспособност на китайския автомобилен сектор е илюстрирана от данните за двустранната автомобилна търговия с останалия свят. Вносът на автомобили в страната е намалял от 1.2 милиона единици през 2017 г. до 0.9 милиона единици през 2022 г., или спад от 30%.
Доскоро китайските производители се фокусираха основно върху нуждите на други развиващи се икономики в Азия и Латинска Америка, но в последните няколко години европейските пазари са тези, които допринасят най-много за бума на китайския износ.
Делът на експорта на автомобили за Европа нараства от приблизително 8% дял от общия износ през 2017 г. на 28% през 2022 г.
През декември миналата година за първи път в историята търговският баланс на Европа в сферата на превозните средства се приближи до отрицателната територия.
Една от основните причина за нарастващото навлизане на произведените в Китай превозни средства в Европа е по-голямата отвореност на европейската икономика за вносни електрически превозни средства.
САЩ се очертава като много по-труден пазар за китайските превозни средства, особено след приемането на Закона за намаляване на инфлацията, който значително ще насърчи местното автомобилното производство в Северна Америка.
Разликата в митническите тарифи също е в полза на Европа - там вносното мито за китайските електромобили е 10%, докато в САЩ ставката е 27.5%.
Какво е бъдещето на европейската автоиндустрия?
В анализа на Allianz се разглежда основен сценарий, при който китайските марки успяват да завладеят 75% от вътрешния им пазар и 10% от европейския пазар до 2030 г.
Ако тази прогноза се сбъдне, общите продажби на европейски автомобили в Китай ще паднат с 39%, като производството на европейските автомобилни компании ще спадне от приблизително 4.4 милиона единици през 2022 единици до 2.7 милиона единици през 2030 г., а износът - от 480 000 до 290 000 единици.
При допускане, че операциите на европейските компании в Китай са толкова печеливши, колкото и на останалите пазари, може да се очаква спад в нетната им печалба с близо 15 милиарда евро.
В същото време, китайският износ би достигнал 1.5 милиона превозни средства през 2030 г., което се равнява на 13.5% от общото производство в ЕС за 2022 година или комбинираното производство на трите най-големи фабрики за сглобяване на автомобили в региона.
Увеличаването на вноса би намалило степента на използване на европейския промишлен капацитет.
През последните 10 години бяха затворени няколко автомобилни завода в Европа, като причините за това се крият в по-голямата консолидация между производителите на автомобили и излизането на някои американски и японски производители от Стария континент.
Добавяйки загубите от износа към загубите на вътрешното производство и взимайки предвид добавената стойност от 14 200 евро на всяко превозно средство, произведено в ЕС, очакваният негативен ефект върху европейската икономика и автомобилния сектор ще възлезе на 24.2 млрд. евро през 2030 г., или еквивалент на 0.15% от брутния вътрешен продукт на региона за 2022 г.
А за държавите, които са по-тясно свързани с автомобилната индустрия, загубите може да са и двойно по-големи, отбелязват експертите на Allianz.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg