
2023 г. по всяка вероятност ще е годината на сгъваемите телефони, пише CNBC.
От началото на настоящата година няколко подобни устройства се появиха на пазара, основно от китайски компании. Те се опитват да догонят Samsung, която е смятана за пионер при сгъваемите смартфони.
За момента анализаторите поставят под въпрос сериозното проникване на този тип устройства - предвид високите им цени.
“Те са страхотни, всички им се възхищават, но знаем ли колко голям е този пазар?“, пита главният анализатор на CCS Insight Бен Ууд. Според него, в момента се намираме в началото на пътешествието на сгъваемите смартфони.
Пазарът по света
Samsung пусна своя първи сгъваем смартфон през 2019 г. В последните четири години, след представянето на Samsung Galaxy Fold, южнокорейската компания представи още няколко подобни модела – Galaxy Fold и Galaxy Z Flip.
По данни на Canalys, Samsung контролира 80% от пазара на сгъваеми телефони. Очакванията на анализаторите са, че през 2023 г. ще бъдат купени 30 млн. подобни устройства, което ще е със 111% спрямо година по-рано.
Въпреки това, тези устройства в момента имат малко над 1% пазарен дял сред всички смартфони, според данни на IDC. Именно този потенциал е това, което големите корпорации в сектора преследват, за да настигнат Samsung.
През миналия месец китайската Oppo пусна свой сгъваем модел Find N2 Flip с цена от над 1 000 долара. Това се случва малко след като Xiaomi представия своите Xiaomi 13 и Xiaomi 13 Pro в същия ценови диапазон. Премиум моделът Magic Vs на Huawei пък се предлага за 1 690 долара.
Главният изпълнителен директор на Lenovo Ян Юанцин обяви пред CNBC, че по-късно през годината Motorola, която е тяхна собственост, ще пусне на пазара нова версия на сгъваемото устройство Razr.
Всички тези новини идват в момента, в който спекулациите за подобен смартфон от Apple се засилват.
Преди седмица главният изпълнителен директор на Honor Джордж Зао каза в интервю за CNBC, че все още има доста предизвикателства пред сгъваемите телефони - най-вече тяхното тегло и живота на батериите им.

В последните месеци все повече технологични компании навлизат в сектора, за да се конкурират с премиум сегмента, който е контролиран от Samsung и Apple.
Данни на Canalys сочат, че най-скъпите телефони - тези на цени от над 800 долара, днес имат пазарен дял от 18% спрямо едва 11 на сто за 2020 г.
Сгъваемите телефони днес не са нещо изненадващо и неочаквано от пазара. Това се дължи най-вече на маркетинговата стратегия на Samsung да популяризира тези устройства, посочват анализаторите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg