
Индия отвори първия участък от 1386-километрова скоростна магистрала, свързваща нейната столица Ню Делхи с финансовия център Мумбай - важен крайъгълен камък в стремежа на южноазиатската нация да модернизира инфраструктурата си и да настигне съперника си Китай.
След като бъде завършено, осемлентовото трасе – по четири платна във всяка посока, ще бъде най-дългото в Индия.
Очаква се то да намали времето за пътуване между двата града до 12 часа, съкращавайки настоящото пътуване наполовина.
В неделя индийският министър-председател Нарендра Моди откри 246-километрова отсечка от магистралата, свързваща Делхи с град Лалсот в северозападния щат Раджастан – популярна туристическа дестинация, която привлича десетки хиляди пътешественици с обширните си дворци и планински релеф.
„Автомагистрала Делхи Мумбай е една от най-модерните скоростни магистрали в света, която представя грандиозна картина на развитието на Индия“, каза Моди по време на церемонията по откриването, добавяйки, че новото трасе се очаква да стимулира икономическия растеж и инвестициите в Индия.
Индийското правителство обяви, че е инвестирало около 13 милиарда долара в проекта, който има за цел да осигури по-бърза връзка между столицата и пет щата: Харяна, Раджастан, Мадхя Прадеш, Гуджарат и Махаращра. Само първата част струва 1.4 милиарда долара.
Отварянето на първия участък е голям тласък за петата по големина икономика в света, която скоро ще се превърне в най-населената нация, въпреки че инфраструктурата й остава далеч зад тази на Китай.

През последните години Китай инвестира милиарди в амбициозни инфраструктурни проекти, включително най-дългата в света високоскоростна железопътна мрежа и обширна система от магистрали.
За разлика от тях, индийските влакове са известни с ненадеждността си, а тесните пътища с дупки оказват сериозно влияние върху времето за пътуване в цялата страна.
Западният специализиран товарен коридор е проект, имащ за цел да подобри железопътния транспорт в страната. Маршрутът в процес на изграждане от 1506 километра, в крайна сметка, ще свърже град Дадри в северния щат Утар Прадеш с Нави Мумбай, Махаращра.

Очаква се това да облекчи железопътната мрежа на Индия и да увеличи средната скорост на товарните влакове.
За Моди, който дойде на власт през 2014 г., тези проекти са мощен инструмент за социална интеграция и политическо влияние, свързващ различни региони с ключови градове.
„Автомагистралата Делхи-Мумбай и Западният специализиран товарен коридор ще се превърнат в два силни стълба на прогреса за Раджастан и страната“, каза той. „Ние създаваме компетентна, способна и просперираща Индия.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди секундиПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 9 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 22 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 40 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 54 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg