
Максимилиан Бюсер, творческата сила зад популярната марка MB&F, не създава часовници, които смята, че потребителите ще харесат.
Той вече е правил това. В продължение на около седем години синът на швейцарски дипломат и майка от Мумбай оглавява подразделението за часовници на луксозната бижутерска марка Harry Winston Inc.
Бюсер възражда подразделението, увеличавайки броя на служителите десетократно, изгражда ново производствено съоръжение и пуска линията Opus, както и поредица от колаборации с най-добрите производители на часовници в света в началото на 2000-те години.
Бюсер има признанието, славата и парите, но въпреки това е нещастен.
“Бях много добър в създаването на продукти, които не харесвах, но смятах, че хората ще харесат. Мразех се”, казва той.
Смъртта на неговия баща, с когото е в хладни отношения, го кара да направи равносметка. Той започва да посещава психотерапевт, където се замисля как би могъл да живее без да съжалява за нищо и да остави след себе си нещо, с което да се гордее – технологично изненадващи и закачливи предмети без компромиси, които поне за него представляват изкуство.
Резултатът е компания, която носи името MB&F - съкращение от Макс Бюсер и приятели. Тя произвежда едва 30 часовника първоначално и още 125 след това, генерирайки малка, но вярна фенска база.
Часовниците ѝ не приличат по нищо на скромните, кръгли циферблати на елегантните швейцарски марки, като Rolex и Omega.
MB&F е проектирала и произвела впечатляващите 20 различни механизми за своите 17 години съществуване.

Въпреки това, едва след като пандемията предоставя на потребителите повече време да проучат и по-нетрадиционни часовници, продуктите на компанията вече се забелязват от повече хора.
Въпреки цените, които надхвърлят 100 000 долара за часовник, списъците с чакащи се простират от години до почти десетилетие.
Бюсер казва, че нарасналият интерес няма да промени мантрата на MB&F. “За нас е много важно да не ни пука дали харесвате това, което правим”, казва той. “Това е единственият начин, по който мога да създам часовник, което изглежда като космически кораб или булдог.”
Продажбите на MB&F падат до петгодишен минимум от 15 млн. швейцарски франка (16.3 млн. долара) през 2020 г., след като пандемията се отразява на продажбите на дребно и на производството, но скачат рязко до рекордните 21.2 млн. франка през 2021 г., когато компанията успява да произведе 278 часовника.
Миналата година е най-добрата в историята ѝ с продажби в размер на 28 млн. франка при 350 произведени часовника.
От MB&F прогнозират, че ще произведат около 440 часовника през 2023 г., а приходите ще надхвърлят значително 30 млн. франка. Бюсер, който винаги е настоявал, че никога няма да има повече от 15 служители, наскоро е наел своя 40-и.
Гигантът в търговията на дребно Watches of Switzerland Group Plc има специални зони за марката в Лондон и Лас Вегас. “Продуктите на MB&F са продадени преди да ги получим,” казва главният изпълнителен директор Нрайън Дъфи.
Бюсер инвестира около 900 000 франка от спестяванията си в компанията, когато тя стартира през 2005 г., но след това са необходими две години и допир до фалита, преди да достави първия си часовник.
Моделът HM1 е с двоен циферблат, а турбийонът се вижда между тях. Часовникът е с широчина 64 милиметра (повечето са със средна широчина 38 – 46 мм), но въпреки това е елегантен и удобен за носене.
Сред първите петима часовникари в екипа на Бюсер е и Стивън Макдонъл, хоролог от Белфаст с диплома по теология от Оксфордския университет.
Макдонъл проектира и разработва механизма за първия часовников календар на MB&F - инструмент който следи не само времето и деня, но и месеците и годините, като в същото време отчита и високосните години.
Моделът Legacy Machine Perpetual е представен през 2015 г. Версията с платинен корпус се предлага на цена от 168 000 франка, а от него са продадени над 250 броя.
Следващата радикална иновация на Макдонъл е струващият 172 000 франка LM Sequential Evo. Той разполага с два независими хронографа, отмерващи секундите и минутите, но задвижвани от един и същи механизъм.
Бюсер казва, че списъкът с чакащи да се сдобият с този модел е за години напред.
Бюсер пробва да навлезе и в производството на часовници за масите. По време на пандемията той създава проект на име M.A.D.Editions, който произвежда основно лимитирани серии по-достъпни часовници с механизъм на японската Miyota и с цена от около 3 000 франка.
Тези часовници се продават на три пъти по-високи цени на вторичния пазар.

56-годишният Бюсер също така се подготвя да предостави възможност за изява на следващото поколение дизайнери в компанията. През 2025 г. MB&F ще представи часовник, чийто основен дизайнер за първи път в историята на марката няма да е Бюсер.
“Ние просто правим това, което харесваме,” казва Бюсер. “Ако не ви харесва, вие сте нормален човек. Ако ви харесва, не сте нормален човек. А пък ако не сте нормален, нека да поговорим.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg