
Тази седмица централната банка на Румъния повиши основния лихвен процент в страната с нови 25 базисни пункта, но сравнително скромната стъпка беше приета от някои икономисти като сигнал за предстоящия край на агресивната 18-месечна кампания на затягане на паричната политика.
Подобни процеси в момента текат в почти всички държави от Централна Европа, но пътят към успокояването на инфлацията е осеян с редица препятствия, пише Ройтерс.
Регионът, който беше в челните редици на глобалното затягане на паричната политика, може би вече преминава към следващия етап в битката за ограничаването на ръста на разходите за живот.
Румънската централна банка обяви, че по-бавният икономически растеж и по-евтината енергия ще помогнат за намаляване на инфлацията до едноцифрени темпове тази година. В момента тя е на ниво от 16 на сто.
От юни 2021 г. до момента Полша и Чехия повишиха лихвените проценти с близо 700 базисни пункта, докато централната банка на Унгария ги увеличи с над 1200 базисни пункта и в момента референтната стойност на разходите по заемите там е най-високата в Европейския съюз.
Според консенсусната прогноза на икономистите, анкетирани от Ройтерс между средата на декември и началото на януари, няма да има повече повишения на лихвите в Полша, Румъния, Чехия и Унгария.
„Смятаме, че цикълът на затягане в региона е приключил. Основният въпрос е кога инфлацията ще спадне достатъчно, за да могат централните банки да започнат да нормализират паричните условия“, се посочва в анализ на ING.

Ще се обърне ли цикълът на монетарната политика?
Централните банки на Чехия и Полша обаче не са обявили официално край на серията от лихвени увеличения, а някои експерти залагат на още по-строги мерки в Румъния, чиято централна банка, вероятно имайки предвид злополучния пример на Унгария миналата година, също не е заявила дали повишенията на лихвите са приключили.
Подобни мнения обаче в момента са малцинство. Повечето икономисти дори виждат възможности за евентуално намаляване на лихвите в Унгария и Чехия. Последната регистрира близо 10% спад на реалните заплати, а чешката крона достигна 12-годишен връх тази седмица.
Инфлацията вероятно ще продължи да расте в началото на 2023 г. в някои централноевропейски страни, преди да се върне на едноцифрена територия до края на годината.
Експертите обаче отбелязват, че неотдавнашния спад в цената на енергията, която беше основен двигател на миналогодишния инфлационен скок в разчитащата на внос Централна Европа, може да нарисува по-благоприятна картина в близко бъдеще.
„Ситуацията с енергийната криза в Европа се промени напълно през последните седмици, тъй като по-високите от обичайното зимни температури намалиха търсенето на горива за отопление и натиснаха цените на газа рязко надолу.
Това ще помогне за подобряване на външните позиции и намаляване на инфлационния натиск в Централна и Източна Европа“, коментира пред Ройтерс Лиъм Пийч от Capital Economics.
Инфлацията пада, но рисковете остават
Но дори и при това положение, процесът на "дезинфлация" ще бъде изпълнен с рискове, включително възможно обръщане в края на годината на спад на реалните заплати и евентуална плитка рецесия, която би оставила някои от най-напрегнатите пазари на труда в ЕС сравнително невредими.
„Оставаме предпазливи относно потенциалното връщане към положителен ръст на реалните заплати към края на 2023 г. То би затруднило опитите за подтискане на инфлацията в Полша", смята икономистът на HSBC Агата Урбанска-Гинер.
Въпреки че гуверньорът на полската централна банка Адам Глапински каза миналата седмица, че институцията може да понижи лихвите в края на тази година, повечето икономисти, анкетирани от Ройтерс, не виждат място за облекчаване.
Очаква се Полша да регистрира едни от най-високите нива на инфлация в развиващите се пазари в края на 2023 г.

Унгарската централна банка обяви през декември, че силните скокове на цените в региона са помогнали на компаниите не само да запазят, но и рязко да увеличат своята рентабилност, въпреки големия ръст на разходите.
"Картината е напълно различна от това, което очаквахме. Въпреки че вносът на енергия и суровините станаха по-скъпи, брутният оперативен доход дори се е увеличил в няколко сектора", каза директорът на банката Андрас Балатони пред Reuters.
Централната банка на Полша също отбеляза този риск в своя доклад за инфлацията през ноември, заявявайки, че нетните финансови резултати на компаниите са достигнали рекордно високи стойности в номинално изражение през второто тримесечие, тъй като ръстът на приходите изпреварва цената на продадените стоки.
Тъй като централните банки навлизат по-дълбоко в терен, осеян с такива клопки, рискът от грешки в паричната политика може да нарасне.
„Дали централните банки ще действат прекалено бързо, за да облекчат политиката, ще зависи до голяма степен от здравето на вътрешното търсене и пазарите на труда“, коментира Лиъм Пийч от Capital Economics.
По думите му, ниският, но "недооценен" риск от по-бърз спад на инфлацията, в сравнение с предварителните очаквания, може да отвори вратата за по-рязко намаляване на лихвите в региона, отколкото пазарите очакват в момента.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg