
Заплатите в България през тази година са по-високи средно със 7%, в сравнение с 2021 г., сочи проучване на Mercer за възнагражденията и придобивките, направено сред 461 компании.
Темпът на увеличение на заплащането се ускорява, в сравнение с отчетените 4% ръст за предходната година, а прогнозите за 2023 г. са ръстът на възнагражденията да достигне средно 8%.
В сектора на високите технологии средното увеличение е най-високо в размер на 8% по данни към май 2022 г., като очакванията за следващата година са да достигне 10%.
След това се нарежда производственият сектор с увеличение от 7% за 2022 г., което се очаква да остане без промяна през 2023 г.
Третата позиция по ръст на средното възнаграждение се поделя от финансовите и изнесените услуги с по 6%. Прогнозите и за двата сектора през следващата година са ръстът леко да се забави до 5%.

Броят на компаниите, участвали в тазгодишното проучване, нараства с 9%, в сравнение с предходната година, като за целите на проучването от тях са събрани близо 126 000 пакета индивидуални възнаграждения.
В последните пет години пък броят на компаниите в проучването се е увеличил с над 50%. Средният приход на участниците е 144 млн. лв., а средният брой персонал е 384. Най-много са представени компаниите от сектора на производството (123).
Високотехнологичните компании тази година имат 109 представители в проучването, като след тях се нареждат секторът на бързо-оборотните стоки (51), изнесените услуги (40), фармацията (33) и финансовите услуги (39).
В тазгодишното проучване е използвана фиксираната брутна заплата с включен клас прослужено време към 1 май 2022 г. Към нея се добавят гарантираните плащания (транспорт, храна, Коледа, Великден, спорт), променливите плащания (бонуси, премии, комисиони, заработки), дългосрочни стимули (опции, акции) и допълнителни непарични придобивки (служебен автомобил, пенсионно осигуряване, здравна застраховка, живото застраховка).
Отделно кратко проучване сред 306 компании към септември 2022 г. показва, че увеличенията на възнагражденията са средно с 9% за тази година, като прогнозите за 2023 г. са за ръст от 10%.

Данните от общото изследване сред 461 компании показват още, че 54% от компаниите увеличават своя персонал през годината, докато едва 5% са тези, които намаляват персонала.
Така наречените горещи позиции - както за бизнес нуждите на компаниите, така и с най-голяма трудност за наемане и задържане на служителите, са в сферата на информационните технологии.
По отношение на доброволното текучество, данни за което се събират за цялата календарна година, през пандемичната 2021 г. то е било много по-ниско (8%), в сравнение с преди това, но в момента започва да се връща към старите си стойности и през 2022 г. достига 10%.
В търговията на дребно традиционно се наблюдават най-високите нива на текучество, като през 2022 г. то е 21%, оставайки на същото ниво, в сравнение с 2021 г. С високо текучество е и секторът на изнесените услуги (16%), следван от банки и застраховане (14%).
За да отчетат тенденциите в увеличението на възнагражденията, от Mercer проследяват и заплащането на едни и същи служители в две поредни години, като ръстът възлиза средно на 7.5% за 2022 г. спрямо 2021 г. В тази статистика не се включват служителите, които са повишени и вече не са на същата позиция, както и новопостъпилите служители, и новоучастващите компании.
По този индикатор служителите в сектора на търговията са с най-високо увеличение на възнаграждението – 13.5%. След това се нареждат логистиката (8.6%), високите технологии (7.8%), бързо-оборотните стоки (7.6%) и производството (6.6%).
Трите основни фактора, които определят увеличенията на възнагражденията през 2022 г., са личното представяне, мястото на позицията в структурата на компанията и представянето на самата компания като цяло, според участниците на проучването.
Друга тенденция, очертана в проучването, е увеличението на заплащането през 2022 г., в сравнение с 2021 г., по шест конкретни позиции. Това са административен секретар (6%), програмист (14%), счетоводител (7%), специалист човешки ресурси (7%), производствен мениджър (5%) и изпълнителен директор (4%). Авторите на проучването отбелязват, че за програмист е взето средното ниво за тази позиция.
Променливо възнаграждение
Данните от изследването показват още, че 87.3% от компаниите имат схема за променливо възнаграждение, което включва бонуси/премии. При тях общо 50% е тежестта на представянето на компанията/отдела при изпълнение на целите, докато тежестта на личното представяне е 60%.
Данните сочат, че колкото по-висока е дадена позиция, толкова по-висок е процентът на бонуса спрямо заплатата. При оперативните нива бонусите варират между 10 и 12%, докато при висшия мениджмънт и управителите те достигат 23 -25% от брутната заплата през 2022 г.
Социални плащания и придобивки
Общо 83% от участвалите в проучването компании предлагат здравна застраховка на служителите, докато 73% осигуряват безплатен паркинг за определени служители, 67% предоставят служебен автомобил, а 66% осигуряват ваучери за храна.
Средната стойност на ваучерите за храна възлиза на 960 лв. годишно, или 80 лв. на месец, докато средното плащане за транспорт е 600 лв. на година, а медицинската застраховка – 408 лв. (34 лв. на месец като премия). Плащанията за Коледа са в размер средно на 200 лв., а за Великден – 120 лв.
Мерки на компаниите в България за справяне с инфлацията
Проведеното през септември кратко проучване показва, че 40% от компаниите се увеличи бюджета за заплащане за 2022 г. спрямо планирания през 2021 г. Общо 31% от компании са увеличили ваучерите си за храна заради увеличаване на данъчното облекчение до 200 лв.

21% от компании за разшили пакета си за придобивки, 19% са предложили фокусирано инфлационно увеличение на заплатите, 19% са приложили допълнително извънредно увеличение. Други 10% са предложили еднократно плащане.
В това проучване средната стойност на ваучерите за храна вече достига 100 лв. на месец, в сравнение с предишното от май. Общо 10% от компаниите пък планират да приложат увеличения на заплатите през 2023 г. по-рано от обикновено, а 58% от компаниите са приложили през 2022 г. еднократно инфлационно увеличение, което е покрило част от инфлацията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Албанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 10 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 28 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 42 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 57 минКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg