
Съветът на Европейския съюз даде окончателна зелена светлина на директивата за насърчаване на по-балансирано представителство на половете в управителните съвети на публичните компании.
Тя постановява, че най-малко 40% от позициите на неизпълнителните директори в компаниите, чиито акции се търгуват на борсата, трябва да се заемат от представители на по-слабо представения пол до 2026 г.
Ако държавите членки изберат да прилагат новите правила както за изпълнителните, така и за неизпълнителните директори, квотата ще бъде 33% от всички позиции до 2026 г.
Ако бъде гласувана от Европейския парламент, директивата ще трябва да бъде транспонирана в националното законодателство, пише електронното издание European Views.
В текста на директивата се посочва, че регистрираните компании, които не постигат заложените цели, ще трябва да коригират своя процес на подбор. Те ще трябва да въведат справедливи и прозрачни процедури за назначаване на мениджъри, основани на сравнителна оценка на различните кандидати на базата на ясни и неутрално формулирани критерии.
Когато компаниите избират между еднакво квалифицирани кандидати, те ще трябва да дадат предимство на кандидата от по-слабо представения пол.
Според Мариан Юречка, вицепремиер и министър на труда и социалните въпроси на Чехия, новите правила ще помогнат за премахване на пречките, с които жените често се сблъскват в кариерата си. Освен това, според нея, компаниите биха имали голяма полза от жените, които реализират потенциала си на ръководни позиции.
Държава, която или се е доближила до постигането на целите, или вече е въвела подобно законодателство преди директивата да влезе в сила, ще има правото да отмени изискванията, свързани с процеса на назначаване или подбор.

Веднъж годишно публичните компании ще трябва да предоставят информация за представителството на пола в техните бордове и мерките, които предприемат за постигане на целта от 33% или 40% (в зависимост от това дали включва само по-ниските мениджърски позиции или цялото ръководство). Държавите членки ще публикуват списък на компаниите, които са постигнали целите на директивата, на годишна база.
Равнопоставеността на третирането и възможностите между жените и мъжете е сред принципите, изложени в Договорите на Европейския съюз, както и в Европейския стълб на социалните права - манифест, провъзгласен от Съвета, Европейския парламент и Европейската комисия през 2017 г.
Държавите членки ще разполагат с две години след влизането в сила на директивата, за да приемат необходимите национални мерки. Тя ще влезе в сила на 20-ия ден след публикуването ѝ в официалния вестник на Европейския съюз, но все още предстои да бъде приета от Европейския парламент.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg